/Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou
pasívny dom

Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Architekti sídliaci  v Osmingtone, dokázali vyťažiť maximum z krásneho pozemku s trávnatým porastom v západnej Austrálii. Títo architekti odhalili nádherný Paddock House s rozlohou 2 000 štvorcových stôp,ktorý využíva slnečnú energiu, solárne panely, prírodné materiály a niekoľko pasívnych prvkov, aby spojili domov s obklopujúcou  prírodou a zároveň znížili spotrebu vody a energie obyvateľov.

Nachádza sa na ražnom poli v Margaret River v Austrálii a bol strategicky navrhnutý tak, aby mal silné spojenie s prírodou a okolím. Obdĺžnikový tvar orientovaný na sever, využíva slnečné svetlo a disponuje sériou celosklenených fasád a otvorov, ktoré poskytujú ohromujúci výhľad, ako aj prístup do vonkajších priestorov na čerstvom vzduchu.

Paddock House8 889x592 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Okrem toho, že sa z tohto idylického miesta vyťažilo čo najviac, dizajn bol zameraný aj na využitie prírodných materiálov a prvkov pasívneho dizajnu, aby sa znížila ekologická stopa domu. Počnúc materiálmi je exteriér obložený z utesneného surového cementu, ktorý nielenže poskytuje domu kvalitnú izoláciu, ale aj možnosti na nenáročnú údržbu.

Paddock House4 889x598 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou
Paddock House10 889x592 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Na rozdiel od svetlých exteriérov, vonkajšie plochy, ktoré obklopujú dom boli lemované teplou tónovanou preglejkou, ktorá bola tiež použitá v celom vnútornom obytnom priestore ako jemnejší tón farieb. V skutočnosti preglejka a betón majú popredné miesto v celej domácnosti. Z elegantných betónových blokov používaných na vytvorenie stien a preglejky použitej na strop, ako aj na ďalšie vybavenie. Kombinácia betónu a dreva dodáva domu modernú, no zároveň útulnú atmosféru v interiéry.

Paddock House12 889x592 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou
Paddock House17 889x592 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Spolu s množstvom prírodných materiálov bol dom vybavený niekoľkými pasívnymi opatreniami, ako je napríklad jeho severná orientácia, ktorá prináša prirodzené svetlo  a vytvára systém efektívneho vetrania počas horúcich letných mesiacov. Okrem toho odkvap, ktorý prevísa a vyčnieva z boku domu, poskytuje tienenie vnútorných, ale aj vonkajších priestorov.

Paddock House13 889x547 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou
Paddock House7 889x633 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou
Paddock House14 889x633 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Dom je poháňaný technológiou 4,5 kW fotovoltických solárnych panelov, ktorá generuje dostatok energie pre potreby rodiny. Strata energie je ďalej minimalizovaná betónovými podlahovými doskami a izolačnými stenami z cementových blokov, ktoré slúžia ako izolačná vrstva. Pre úsporu vody bola postavená prístavba so systémom recyklácie odpadovej vody.

Paddock House2 889x666 Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Zdroj: inhabitat.com

Preložil: Ecoprodukt.sk

CTA ohrev vody Moderný pasívny dom z Austrálie so solárnou technológiou

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.