/Ako sa nezamotať v LED reťaziach
solarna retaz

Ako sa nezamotať v LED reťaziach

Výber správneho osvetlenia vytvára nielen pravú vianočnú atmosféru, ale zároveň netreba zabúdať ani na bezpečnosť a možnosti prevádzky. Do úvahy treba brať niekoľko faktorov a najmä miesto použitia. Nižšie vás prevedieme svetom LED reťazí, aby ste si vedeli vybrať takú, ktorá splní vaše očakávania

Aký použiť spôsob napájania

230V

Najrozšírenejšie typy reťazí sú napájané na 230V. Na trhu existujú reťaze v rôznych cenových kategóriách. Najlákavejšie sú práve tie najlacnejšie. Pri tých existuje najvyššie riziko požiaru v dôsledku použitia nekvalitných materiálov v kombinácii s 230V napájaním,čo je najväčšia nevýhoda. Nespornou výhodou je stabilné napájanie.

Solárne napájanie

V poslednej dobe sa do popredia dostáva trend nezávislého napájania v podobe solárnych reťazí. Reťaz obsahuje externý solárny panel, ktorý počas dňa nabíja zabudovanú batériu. Najčastejšie ide o NiMH batériu. Táto batéria býva zabudovaná najčastejšie v samotnom solárnom paneli. Po zotmení sa reťaz automaticky rozsvieti a na svitaní vypne.

+ Výhody

  1. Nezávislé napájanie od elektriny, žiadna spotreba elektriny, žiadne ďalšie náklady
  2. Pracuje sa s bezpečným napätím, takže nehrozí požiar ani v prípade poškodenia reťaze
  3. Všetky solárne reťaze sú odolné voči dažďu a stekajúcej vode (spĺňajú min. IP44)

– Nevýhody

  1. Orientácia solárneho panela musí byť vždy na južnú svetovú stranu.
  2. Problém pri nedostatku slnečného žiarenia. Vtedy sa reťaz nemusi rozsvietiť. Nejedná sa o vadu reťaze a nie je ani dôvod na reklamáciu. Preto je potrebné akceptovať pri výbere reťaze aj fakt, že reťaz sa nemusí každý večer rozsvietiť.

Túto poslednú nevýhodu vyriešili výrobcovia a poskytujú tak niektoré modely s dvojitým napájaním.


Napájanie solárnym panelom alebo kombináciou s iným zdrojom?

Na základe napájania solárnych reťazí by sme ich mohli rozdeliť :

1. Čisté solárne napájanie

Napájanie je len pomocou solárneho panela, ktorý nabíja zabudovanú nabíjateľnú batériu. Ak počas dňa dopadá na solárny panel dostatočné množstvo slnka, nabije sa batéria a po zotmení sa reťaz automaticky rozsvieti. V tomto prípade je doba svietenia priamo úmerná dĺžke slnečného žiarenia počas dňa.

Ide o modely série:
SolarCentre Elan
LED reťaze Esotec
LED reťaze Solar 552

2. Solárne napájanie v kombinácii s alkalickou batériou

Tieto reťaze poskytujú zálohu v podobe alkalickej batérie. LED reťaz obsahuje takisto solárny panel a nabíjateľnú batériu, no navyše sa nachádza v paneli aj alkalická jednorázová batéria. Z tejto batérie sa čerpá energia iba v prípade, ak nabíjateľná batéria nie je dostatočne nabitá. 

Prístup k alkalickej batérií býva veľmi jednoduchý, aby si ju bežný užívateľ mohol vymeniť.

Ide o modely série:
Cole & Bright Dual Power

3. Solárne napájanie v kombinácii s USB

Ide o najspoľahlivejšie LED reťaze z nášho sortimentu. LED reťaz obsahuje, tak ako pri zvyšných typoch, solárny panel, vodeodolnú riadiacu jednotku a v tomto prípade aj Lítiovú nabíjateľnú batériu. Elektronika v riadiacej jednotke riadi nabíjanie. Pokiaľ je k dispozícií dostatok slnečného žiarenia, nabíja sa batéria pomocou solárneho panela. V opačnom prípade môžete pripojiť USB kábel a reťaz nabíjať pomocou USB pripojenia. Výhodou tohto typu reťaze je jej použiteľnosť v interiéri, nakoľko môžete solárny panel úplne vynechať z prevádzky a reťaz napájať len bezpečným USB nabíjaním. Po zotmení sa reťaz automaticky rozsvieti a svieti zakiaľ ju nevypnete alebo zakiaľ sa nevybije nabíjateľná batéria.

Ide o modely série:
SolarCentre Lumify


Reťaz do interiéru alebo exteriéru

Všetky naše LED reťaze sú použiteľné v exteriéri a to aj vďaka stupňu ochrany minimálne IP44. Solárna reťaz je určená pre použitie najmä v exteriéri, keďže solárny panel sa musí nabíjať vonku na slnečnom žiarení. Nabíjanie za sklom by nedokázalo správne nabiť batérie.


Môžem solárnu reťaz inštalovať aj do interiéru?

Solárne reťaze môžete použiť aj v interiéri, no musíte zabezpečiť, aby sa solárny panel nachádzal vonku a smeroval na južnú stranu, čo nemusí byť vždy praktické. Pre použitie v interiéri Vám odporúčame siahnuť po reťaziach rady SolarCentre Lumify, ktoré umožňujú USB nabíjanie a vy tak môžete solárny panel úplne odpojiť od zostavy a nepoužívať ho.


Teplá biela, studená biela, prípadne farebná?

Väčšina našich LED reťazí je k dispozícií v prevedení studená biela/teplá biela. Nájdu sa aj farebné reťaze, kde sa LED rôznych farieb. Na základe našich skúseností si zákazníci vyberajú väčšinou studenú bielu do vonkajšieho prostredia a teplú bielu do vnútorných priestorov.

Studená biela pôsobí veľmi výrazne a moderne v kombinácií so snehom a teplá biela má tendenciu pôsobiť upokojujúco, relaxačne na múre domu, prípadne v interiéri. Farebná reťaz zas dokáže zvýrazniť vaše miesta v záhrade. Akú farbu si vyberiete, záleží len a len na vašom vkuse a osobných preferenciach.


Na záver prinášame tip pre vás

“Vážení zákazníci, prosíme vás, aby ste po skončení zimy naďalej používali a využili solárne LED reťaze ako celoročnú okrasu vašich záhrad. Inak sa môže stať, že batérie, ktoré obsahujú reťaze, sa počas roka znehodnotia a ku koncu roka tak vybalíte nefunkčné osvetlenie” – tím ECOPRODUKT

Solárne reťaze môžete použiť aj v interiéri, no musíte zabezpečiť, aby sa solárny panel nachádzal vonku a smeroval na južnú stranu, čo nemusí byť vždy praktické. Pre použitie v interiéri Vám odporúčame siahnuť po reťaziach rady SolarCentre Lumify, ktoré umožňujú USB nabíjanie a vy tak môžete solárny panel úplne odpojiť od zostavy a nepoužívať ho.

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.