Ako si vybrať regulátor nabíjania solárnych batérií

 Rozdelenie regulátorov nabíjania

  1. PWM - najrozšírenejšie solárne regulátory, u ktorých je pre dosiahnutie optimálneho dobíjacieho napätia nutné, aby bol panel na 12V zložený zo 36 článkov, panel na 24V zo 72 článkov. Pre použitie tohto regulátora nabíjania musí byť napätie batérie a solárneho panelu rovnaké. Tento regulátor nabíjanie je vhodný iba pre malé systémy s nízkym napätím. Všeobecne sa odporúča použitie PWM regulátora pri systémoch do 200W. Pri použití kombinácie PWM regulátora a panelu výkonnejšieho ako 200Wp dochádza k veľkým stratám

  2. MPPT - sú moderné solárne regulátory, ktoré oproti PWM dosahujú až o 30% väčšieho výnosu zo solárneho panelu. Ďalšou výhodou je, že dokážu regulovať aj vysokonapäťové solárne panely. Regulátor u týchto panelov dokáže s vysokou účinnosťou spracovať vyššie napätie (až do 250VDC) na potrebné dobíjacie napätie pre 12V, 24V alebo 48V batérie. Panely tak môžeme zapojiť aj do série. Ak máme systém s rozdielnými napätiami batérie a panelov musíme využiť MPPT regulátor. MPPT regulátory nabijú batérie oveľa rýchlejšie ako PWM regulátory.


 Ako si správne vybrať regulátor nabíjania

Spotreba – Ak potrebujete vašou solárnou energiou napájať celú domácnosť odporúčame použiť MPPT regulátor. MPPT zvládne rýchlejšie nabiť batérie, je účinnejší a vie regulovať rozdielne napätia medzi batériou a panelmi

Rozpočet – Ak máte nižší rozpočet, solárny panel ktorý má výkon menej ako 200Wp a plánujete napájať iba spotrebiče s malým odberom odporúčame PWM regulátor. MPPT regulátory sú vďaka svojím výhodám drahšie.

Teplota – Teplota ovplyvňuje účinnosť regulátorov nabíjania. PWM regulátory sú účinné pri vyšších teplotách. MPPT regulátory naopak vyžadujú umiestnenie v chladnejšom prostredí pre dosiahnutie najlepšej účinnosti. Zistilo sa že pri chladnom počasí (0°C) sa môže účinnosť MPPT regulátora zvýšiť až o 30%.