Ako si vyrobiť a zapojiť záhradný solárny zavlažovací systém

Výhody solárneho kvapkového zavlažovania

Spotreba vody – Oproti postrekovému zavlažovaniu je oveľa efektívnejší. Solárny zavlažovací systém ušetrí vodu pretože zavlažuje počas celého dňa a cielene.
Väčšia úroda – Štúdia zistila že pri automatickom solárnom zavlažovaní sa zvýšila ovocná úroda až o 12% pri použití 30% menej vody.
Menej buriny – pri používaní kvapkového zavlažovacieho systému sa znížil rast buriny vďaka cielenému zavlažovaniu.
Ušetrené peniaze – Pri použití solárneho kvapkového zavlažovacieho systému sa náklady na chod drasticky znížili.

Nevýhody solárneho kvapkového zavlažovania

Počas dlhých rokov praxe sme zistili že každý systém ma aj svoje nevýhody, takisto aj systém ktorý sa môže zdať ako perfektne riešenie.
Počiatočná investícia – Niektorých ľudí počiatočná investícia môže odradiť. Bohužiaľ nepočítajú s tým koľko ušetria na faktúrach za energiu a vodu.
Údržba – Solárny kvapkový zavlažovací systém je skvelým riešením pre malé až stredne pozemky. Pri veľkých pozemkov môže byt poškodenie systému, identifikácia poruchy a následná oprava zložitá a drahá.

Návrh zapojenia solárneho kvapkového zavlažovacieho systému

Pri plánovaní zapojenia radšej dva krát merajte až potom strihajte. Predídete tým zbytočným dodatočným úpravám ktoré sú náročné.

Pri umiestnení systému myslite na tieto dôležité veci:

  • Kde je zdroj vody a či máte nejaké prekážky k zdroju vody

  • Dĺžky jednotlivých hadíc

  • Návrh systému bez toho aby prechádzal cez chodník alebo sa musel zahrabávať

  • Použiť čo najmenej hadíc a kvapkačov

1. Nákres – ako prvý krok si spravte nákres vašej záhrady. My sme ako príklad použili klasické sadenie zeleniny v riadkoch.

V našom nákrese si môžete všimnúť že sme použili komplexnejšie zapojenie ako iba použitie jednej hadice, pretože je efektívnejší. Použili sme 75 kvapkovačov na 5 riadkov, jeden riadok obsahuje 15 kvapkovačov.


2. Výpočet – na správne navrhnutie systému je potrebné spraviť pár jednoduchých výpočtov

  • Ílovitá pôda – 2L/hod kvapkovač

  • Bežná pôda – 4L/hod kvapkovač


Výpočet prietoku

Ak máme napríklad 75 kvapkovačov (1 kvakpač na 1 rastlinu) vynásobíme počet kvapkovačov typom kvapkovaču (4L/hod), výsledok je 300L/hod
Počet kvapkovačov vynásobíme prietokom kvapkovaču = potrebný prietok

 
Výpočet priemeru potrebných hadíc
Ak ste si vypočítali výsledný prietok, môžete zistiť aký typ a dĺžku hadíc budete potrebovať.
Najpoužívanejšia je hadica 1/2“ ktorá vystačí na väčšinu záhrad.
Priemer hadice
Maximálna dĺžka
Maximálny prietok
0.25“
9m110 L/h
0.50“
60m750 L/h
0.75“
145m1810 L/h
1“
290m3630 L/h
Vďaka tomuto vieme, že pri našom nákrese 75 rastlín (75 kvapkačov - 4L/hod) potrebujeme použiť ako hlavný prívod vody hadicu priemeru 0.5“(1/2“) ktorá zvládne náš celkový prietok 300L/h. Z hlavnej hadice vyvedieme do každého riadku menšiu hadicu s priemerom 0.25“(1/4“), ktoré zvládne prietok v riadku s 15 kvapkačmi čo sa rovná 60L/h.

Čo potrebujem na solárny kvapkovací zavlažovací systém

Na zostavenie vášho solárneho zavlažovacieho systému budete potrebovať
Solárny panel – na produkciu elektrickej energie
Solárny stojan – na umiestnenie solárneho panela
Batériu – na uskladnenie vyprodukovanej energie solárnym panelom
Regulátor nabíjania – na správne nabíjanie batérie
Časovač – na automatické zavlažovanie počas celého dňa
Vodné čerpadlo – na čerpanie vody zo zásobníka – napr. sud s dažďovou vodou
Káble – na prepojenie jednotlivých modulov

Ako si správne vybrať

Vodné čerpadlo – v predošlom odseku sme si príkladovo vypočítali potrebný prietok vody. Výkonnejšie čerpadlo môže preťažiť a poškodiť náš zavlažovací systém, menej výkonné čerpadlo na druhú stranu nemusí dodať dostatok vody do nášho systému.
Väčšina čerpadiel udáva hodnotu litrov za minútu preto si z nášho príkladového zapojenia kde potrebujeme 300L/h vypočítame koľko potrebujeme litrov za minútu. Výsledok je 5L/minúta. Snažíme sa preto kúpiť čerpadlo s čo najbližším prietokom k nášmu požadovanému. V prípade potreby môžeme do systému pridať alebo ubrať kvapkače.

Solárny panel – výber vodného čerpadlo je prvý krok, na základe príkonu (W) vodného čerpadla zistíme koľko výkonu (W) potrebujeme solárnym panelom vyprodukovať. V našom prípade má čerpadlo odber 20W za hodinu. Takže 20W solárny panel nám bude stačiť, tým že čerpadlo nebude v prevádzke 24 hodín denne sa nám dobije aj batéria.

Batéria – kapacitu batérie vyberáme na základe použitého solárneho panela. Pri výbere kapacity batérie musíme rátať aj s cca 15% stratou energie. Ak použijeme 20W solárny panel stačí nám batéria s kapacitou 23W čiže 1.9A

Regulátor nabíjania – na základe výkonu (W) produkovanom solárnym panelom a napätia (V) batérie zistíme požadovaný prúd regulátora nabíjania. Výpočet je jednoduchý – výkon solárneho panelu delené napätie batérie. 20W/12V=1,67A

Zapojenie systému v správnych krokoch

1. Rozložte si hadice po záhrade

2. Napojte kvapkače na hadicu na potrebných miestach

3. Zapojte regulátor nabíjania k batérií, nezabudnite pridať na kladný (+) kábel poistkové púzdro s poistkou. Pozor aby ste nezamenili póly + a –

4. Pripojte k batérií negatívnemu pólu (-) časovač. Odporúčame používať časovač so zabudovanoiu batériou pre jednoduchšie zapojenie

5. Pripojte čerpadlo k zdroju vody a prepojte s už pripraveným zavlažovacím systémom

6. Pripojte čerpadlo k batérií, regulátoru a časovaču. Negatívny pól (-) zoberieme s časovača

7. Pripojte solárny panel k čerpadlu, batérií, regulátoru a časovaču. Solárny panel odporúčame pripájať prekrytí alebo v mieste bez slnečného žiarenia. Nezabudnite pridať na kladný kábel (+) poistkové púzdro s poistkou.

Ak ste splnili všetky kroky môžete odkryť solárny panel a nechať nabíjať batériu. Odporúčame nechať batériu nabíjať aspoň jeden deň pred zapnutím čerpadla.
Po plnom nabití batérie môžete nastaviť časovač a zapnúť čerpadlo a užívať si automatickú závlahu ktorá vám ušetri a prinesie lepšiu úrodu.

Prečítajte si aj