Ako vybrať solárne osvetlenie

Solárne svetlo pre osvetlenie väčšej časti pozemku - solárne pouličné osvetlenie

Nakoľko plánujete osvetliť väčšiu časť pozemku, tu je potrebné vyberať najmä podľa svetelného toku v lúmenoch. Jednoducho povedané, čím viac Lumenov, tým viac svetla.

Približné prepočty platia:

 • 1000 Lumenov = 75W žiarovka

 • 2000 Lumenov = 150W žiarovka

 • 3000 Lumenov = 200W žiarovka

 • 4000 Lumenov = viac ako 2ks 150W žiaroviek

V tomto prípade sa doporučujeme zamerať na Solárne pouličné osvetlenie. Tieto osvetlenie sú najvhodnejším riešením osvetlenie väčšej časti dvora, pozemku, či príjazdovej cesty. Viac informácií nájdete v sprievodcovi Ako vybrať solárne pouličné osvetlenie. 


Solárne svetlá ako bezpečnostné osvetlenie - Solárne osvetlenie so senzorom pohybu

Na tento účel odporúčame voliť solárne osvetlenie so senzorom pohybu. Osvetlenie sa zapína v prípade, keď zachytí pohyb. Tieto solárne osvetlenia bývajú výkonnejšie než osvetlenia, ktoré svietia celú noc. Tu je potrebné vyberať najmä podľa svetelného toku v Lumenoch.  Veľmi jednoducho povedané, čím viac Lumenov, tým viac svetla.

Medzi bezpečnostné osvetlenie by sme mohli zaradiť aj vyššie uvedené solárne pouličné osvetlenie, ktoré taktiež obsahujú aj senzor pohybu a sú vhodné pre osvetlenie väčšieho priestoru.

Približné prepočty platia:

 • 350 Lumenov = 30 až 40W vláknová žiarovka

 • 700 Lumenov = 60W vláknová žiarovka

 • 900 Lumenov = 75W vláknová žiarovka

 • 1400 Lumenov = 100W vláknová žiarovka

Prevedenie solárneho panela

 1. Zabudovaný solárny panel - tento typ voľte v prípade, že osvetlenie budete môcť umiestniť na južnú stranu, kde bude dopadať najviac slnečných lúčov

 2. Externý solárny panel - tento typ môžete zvoliť, keď osvetlenie potrebujete mať na mieste, ktoré nie je vhodné pre umiestnenie solárneho panela. Solárny panel následne umiestnite na slnečné miesto a káblom spojíte s osvetlením

Funkcionalita

 1. Osvetlenie svieti len pri zachytení pohybu - obsahuje senzor pohybu (PIR). Po zotmení sa osvetlenie rozsvieti len v prípade keď zachytí pohyb, po určitom čase osvetlenie späť zhasne. (Najvýkonnejšie osvetlenie EVO SMD Elite)

 2. Osvetlenie ponúka kombináciu režimu snímania pohybu a stáleho svietenia - Kombinácia snímania pohybu a orientačného osvetlenia. Osvetlenie sa po zotmení rozsvieti orientačným tlmeným svetlom, po zachytení pohybu sa rozsvieti na plný výkon na určitú dobu (napr. 30 sekúnd) a následne sa osvetlenie vráti späť do režimu tlmeného svietenia.

Viac informácií ako vybrať senzorové osvetlenie nájdete v sprievodcovi Ako vybrať solárne senzorové osvetlenie


Solárne svetlá ako dekorácia záhrady

V tomto prípade je to len o vašej fantázií a vkuse. Odporúčame dať prednosť osvetleniu, ktoré sa vám páči. Môžete vyberať podľa:

Prevedenie

 1. Solárne stĺpikové osvetlenie - osvetlenie zapichnete do zeme. Solárny panel sa nachádza zvyčajne v hornej časti osvetlenia alebo môžete siahnuť po modeloch s externým solárnym panelom. Vtedy je solárny panel spojený s osvetlením pomocou kábla. 

 2. Solárne nástenné osvetlenie - osvetlenie sa priskrutkujte na stenu pomocou dodaných skrutiek alebo hmoždiniek. Tu je potrebné dbať na to, aby osvetlenie bolo inštalované na južne orientovanej stene a aby osvetleniu netienili žiadne stromy, odkvapy a podobne.

 3. Solárne podlahové osvetlenie - osvetlenie sa môže priskrutkovať k podlahe alebo byť súčasťou zámkovej dlažby. V tomto prípade je nutné zvážiť, či budú svetlá zaťažované ťažkými predmetmi napríklad autom. Viac o tom ako vybrať solárne podlahové osvetlenie si môžete prečítať v sprievodcovi Ako vybrať solárne podlahové osvetlenie.

 4. Solárne bodové osvetlenie - osvetlenie obsahuje jeden alebo viac reflektorov, ktorým je možné si nasvietiť konkrétny predmet alebo stromček.

 5. Solárne závesné osvetlenie - LED reťaz, ktorá je pripojená na solárny panel. Solárny panel cez deň nabíja zabudovanú batériu, ktorá po zotmení poháňa solárnu reťaz. Väčšina zákazníkov používa tieto reťaze ako vianočnú výzdobu. My odporúčame používať tieto reťaze celoročne.

Farba vyžarovaného svetla

 1. Studená biela / Neutrálna biela - poskytuje moderný sviežy nádych

 2. Teplá biela - skôr vhodnejšia pre ukľudňujúcu príjemnú atmosféru

 3. Multifarebné - k dispozícií sú modely, ktoré poskytujú možnosť plynulej automatickej zmeny farby

 4. Imitácia plameňa - aktuálnym hitom a predajným bestsellerom sú lampy s imitáciu horiaceho plameňa.


Solárne podvodné osvetlenie jazierka

Vaše jazierko je taktiež možné osvetliť a to pomocou vodotesných LED krúžkov. K dispozícií sú

 1. Sada solárneho panela a podvodného osvetlenia

 2. Samotné LED krúžky, ktoré vyžadujú 6 alebo 12V DC