/Postavte si podzemný skleník za menej ako 200 Eur na celoročné záhradníctvo
walipini-sklenik-podzemny-ekologicke-zahrada-zahradnictvo-pestovanie-solarne-zdroj-

Postavte si podzemný skleník za menej ako 200 Eur na celoročné záhradníctvo

Pestovatelia v chladnejších klimatických podmienkach často využívajú rôzne postupy, ako predĺžiť vegetačné obdobie a podporiť plodnosť rastlín.

Skleníky poznáme ako presklené konštrukcie. Zvyčajne sú pomerne drahé a postaviť skleník aj pre zimnú prevádzku je priveľmi nákladné. Oveľa dostupnejšou a lacnejšou alternatívou je „Walipini“ (Aymara-indické slovo pre miesto tepla), tiež známy ako podzemný/vnorený skleník. Prvý z nich bol vyvinutý pred 20 rokmi v horských oblastiach južnej Ameriky. Táto metóda umožňuje obyvateľom chladných horských oblastí udržať produktivitu skleníka po celý rok aj v najchladnejšom podnebí.

Je to veľmi zaujímavý princíp, ktorý kombinuje výhody pasívneho solárneho vykurovania budovy v chránenej krajinnej oblasti.

Bensonov inštitút vyvinul tento praktický návod, ako funguje a ako si ho postaviť.

walipini sklenik podzemny ekologicke zahrada zahradnictvo pestovanie solarne zdroj 2 Postavte si podzemný skleník za menej ako 200 Eur na celoročné záhradníctvo


Walipini využíva prírodné zdroje, aby poskytoval vegetácii kvalitné a stabilné prostredie pre celoročnú úspešnú produkciu potravín. Podzemný priestor je dôležitý pre zachytenie a ukladanie tepla zo slnečného žiarenia.

Jednoduchý návod

Jednoduchá obdĺžniková jama v teréne je prikrytá konštrukciou s plastovou fóliou. Najdlhšia plocha čelí zimnému slnku, keď sa nachádza na severe na južnej pologuli a na juhu na severnej. Rozdielna výška silných stien vytvára optimálny uhol konštrukcie pre dopad maxima slnečných lúčov v najväčšom uhle. Vzduchová medzera medzi dvoma vrstvami plastu spoľahlivo zachytáva teplo a zároveň preniknúť maximu lúčov na vytvorenie teplého a stabilného prostredia.

Teplo takto ptreniká do zeminy, takže náklady na vyhriatie Walipini v zime klesli na minimum. 

walipini sklenik podzemny ekologicke zahrada zahradnictvo pestovanie solarne zdroj 3 Postavte si podzemný skleník za menej ako 200 Eur na celoročné záhradníctvo

Základná verzia modelu Walipini stojí 250-300 USD. S pomocou susedov a využitím lacnejších materiálov ako UV ochranná fólia a PVC potrubia.

Podzemný skleník je lacné a účinné riešenie pre záhradkárov na celoročné pestovanie zeleniny aj v chladnejších klimatických podmienkach.


zdroj: http://www.treehugger.com/green-architecture/build-underground-greenhouse-garden-year-round.html
article by Kimberley Mok, photo (c) Benson institute

cta solarna zavlaha Postavte si podzemný skleník za menej ako 200 Eur na celoročné záhradníctvo

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.