/10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

Už ste niekedy videli krásne dizajny z recyklovaných sklenených fľiaš či zaváraninových pohárov a premýšľali ste či by ste boli schopný vytvoriť svoj vlastný? Ak si trúfate, ponúkame vám návod a inšpirácie na naozaj netradičný darček.

Inšpirácií sa opäť medze nekladú a z nepotrebných fliaš môžete vykúzliť sklenené vázy, poháre, džbány, lampy stojace alebo vysiace, hydroponické kvetináče alebo aj svietniky.

Sklenené fľaše sú krásne, masívne, trvanlivé a vydržia naozaj dlhú dobu, takže je celkom šialenstvo aby sme ich masovo vyhadzovali. A to aj v prípade, že sa dostanú do smetiaka určeného na recykláciu skla.

Klasická recyklácia spotrebuje veľké množstvo energie pokiaľ sa vyrobí celkom nová flaša alebo pohár. 

10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše2 10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

Aj to je dôvod prečo sa toľko dizajnervo a šikovných remeselníkov rozhodlo premeniť použité sklenené fľaše do elegantných, trvanlivých a užitočných produktov.

Foto: inhabitat.com


Ako to robia profici z projektu Tranglass

Tranglass je jedna z našich najobľúbenejších dizajnových projektov z recyklovaných fliaš.  

Tieto výrobky dokazujú raz a navždy, že efektívne využívanie odpadových materiálov môže ísť ruka v ruke s funkčným dizajnom.

Návrhári Tord Boontje a Emma Woffenden vytvorili nádhernú zbierku z recyklovaných fliaš vína a piva z reštauračného priemyslu.

Poháre, vázy, doplnky prešli svoju cestu cez zhromažďovanie, čistenie a rezanie starých fliaš do nových tvarov.

10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše3 10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

Najlepšie zo všetkého je, že Transglass je už uznávaný po celom svete ako konštrukčný klasik funkčného dizajnu z recyklovaných materiálov. Ich Guatemalský výrobný proces fair-trade umožňuje, že sklenený design sa dá vyrábať s nízkymi nákladmi.

Maloobchodné ceny sú prekvapujúco relatívne dostupné. Aj keď je Transglass v zbierke Múzea moderného umenia, stále si môžete zakúpiť niektorý z dizajnov za cca 50 € a vaše peniaze podporia nezávislých remeselníkov v Guatemale. Eko priatelské, fair-trade, krásne a cenovo dostupné. Môže to byť lepšie?

Foto: Transglass Tord Boontje


Ako odrezať sklenenú flašu? Urob si sám – návod

webbanner 28112013 viansolarne 10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.