/Dokázané: Vetrom poháňané auto je rýchlejšie ako samotný vietor VIDEO

Dokázané: Vetrom poháňané auto je rýchlejšie ako samotný vietor VIDEO

Výsledky neklamú a bol stanovený nový oficiálny svetový rekord, v úplne novej kategórii – vetrom poháňané vozidlo. Odporcovia tvrdili, že to nie je možné, ale Rick Cavallaro s posádkou fasterthanthewind.org dokázali opak.

Dokonca predložili záznam zo 4. júla z El Mirage v Kalifornii. North American Land Association Sailing uskutočnil oficialitu v utorok, kedy ratifikovali výsledok: DWFTTW auto cestovalo priamo proti vetru 2,8 násobkom rýchlosti vetra.

Ak sa nedokáže medzinárodné sprisahanie v oblasti aerodynamiky, budú musieť byť oficiálne učebnice fyziky a knihy rekordov prepísané. Po zúrivej debate nakoniec ostalo ticho.

dwfttw vehicle Dokázané: Vetrom poháňané auto je rýchlejšie ako samotný vietor VIDEO

Ako to dokázali?

Tím inovoval ultra ľahké aerodynamické vozidlo s 5 metrovou vrtuľou. Kolesá roztáčajú vrtuľu a vrtuľa spätne roztáča kolesá. Vietor samotný je potom externou prídavnou energiou. Je to možné vďaka neuveriteľne ťažkým prevodom. Tím sa rozhodol vykonať nemožné. Pokorili jeden rekord a už sa rozhodli vytvoriť ďalší – prekonať rýchlosť vetra 3-násobne. Cavallaro dúfa, že sa to podarí do niekoľkých týždňov.

Foto: Emilio Castaño Graff
Zdroj: www.wired.com

100+ Tipov na vianočný netradičný darčeky 

webbanner 28112013 viansolarne Dokázané: Vetrom poháňané auto je rýchlejšie ako samotný vietor VIDEO

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.