Hľadať
Košík
menu
Hľadať
Čo hľadáte? napr. Solárne nabíjačky 12V

Často kladené otázky - FAQ

Solárne svetlá

1. Zakúpil som si solárne osvetlenie ale po inštalovaní sa ani nerozsvietilo alebo svietilo veľmi krátko..

Solárne osvetlenia obsahujú batérie, ktoré bývajú od výroby väčšinou prednabité. No časom sa batérie samovoľne vybíjajú a tak niektoré osvetlenie získate s takmer vybitými batériami. Je nutné nechať solárny panel vystavený priamemu slnku aspoň 2 alebo 3 slnečné dni.

2. Kúpil som si od vás 3 lampy, 2 svietia, 1 nie. 

Taktiež môže byť rôzna úroveň nabitia batérií aj v jednej zakúpenej sérií.

3. Mal som osvetlenia niekoľko dní na slnku a zo zakúpených 4 osvetlení, 1 nesvieti.

Treba zvážiť či sú všetky osvetlenia umiestnené rovnako, teda či dopadá počas dňa rovnako slnka na všetky 4 osvetlenia. Taktiež treba skontrolovať, či sa to jedno osvetlenie nenachádza na mieste, kde môže aj po zotmení dopadať svetlo. Napr. z pouličnej lampy, alebo zo susedného dvora. Vtedy osvetlenie zachytáva toto svetlo aj po zotmení a preto sa nerozsvieti. Toto sa dá skontrolovať jednoduchým zakrytím solárneho panela, kedy by sa mali osvetlenia rozsvietiť dokiaľ bude zakrytý solárny panel

4. Zakúpené osvetlenie som nabíjal niekoľko dní na slnku, ale aj tak svieti veľmi krátko

Nenachádza sa tesne pri osvetlení strom, ktorého konár by spôsoboval tieň na malú časť panela? Stačí ak je prekrytá malá časť panela, čo i len tieňom z tenkého konára a nabíjanie neprebieha tak, akoby malo. Alebo neprebieha vôbec. Je solárny panel čistý? Silnejšie znečistenie panela od zaschnutej dažďovej vody alebo prachu, znemožňuje nabíjanie. 

5. Musím solárne osvetlenie nabíjať na priamom slnku? Nestačí za sklom tesne na okne?

Solárne panely sú navrhnuté tak, aby sa nabíjali na priamom slnku bez prekážok. Aj sklo vadí nabíjaniu panelov, najmä polykryštalickým a monokryštalickým. Vtedy je účinok nabíjania minimálny. 

6. Počul som, že existujú solárne panely, ktoré sa nabíjajú nielen zo slnečného svetla, ale aj z denného svetla a za sklom. Máte v ponuke svetlá s takými panelmi?

Panely, o ktorých ste počuli sú amorfné panely. Sú najcitlivejšie zo všetkych druhov solárnych panelov a teda dokážu malý prúd generovať aj pri zamračenom počasí alebo pri nabíjaní za sklom. No častokrát je ten prúd a napätie nedostatočné pre nabitie batérie. Maličký panel v kalkulačke stačí pre napájanie kalkulačky, nakoľko je potrebných len niekoľko mili Ampérov. Solárne osvetlenie potrebuje pre svoju prevádzku viac energie a aby sa bola batéria schopná nabíjať, je treba viac Voltov a viac mili Ampérov. Na nabíjanie osvetlení za sklom tak zabudnite a propagačné reči neseriózných výrobcov berte s rezervou.

7. Zakúpil som si solárne senzorové osvetlenie a keď prejdem okolo, osvetlenie sa nerozsvieti počas dňa

Aj senzorové osvetlenie je určené do tmavého prostredia. Aktivuje sa až po zotmení

8. Osvetlenie mi zo začiatku pár dní fungovalo a potom zrazu prestalo. Čo sa mohlo stať?

Aké bolo počasie? Ak bolo niekoľko po sebe dní zatiahnuté počasie, osvetlenie sa nemalo kedy nabíjať a večer sa ešte vybíjali zásoby v batériach od výroby.Počkajte do najbližších slnečných dní.Nie je vo vašej blízkosti novoinštalovaný zdroj svetla, ktorý by v noci svietil? Môže spôsobovať príliš silné svetlo aj po zotmení a tak si vaše osvetlenie “myslí”, že je deň.

9. Pred rokom som si od vás kúpil 2 osvetlenia, jedno svieti neustále a druhé postupne strácalo výkon a teraz sa už nerozsvecuje

Pravdepodobne je v jednom osvetlení znehodnotená batéria. Zvykne sa to stávať vtedy, keď sa osvetlenie nedostatočne nabíja. Teda nemá vhodnú polohu, kam nedopadá toľko slnečného svetla ako na druhé ( funkčné ) osvetlenie. Časom tak batéria stratí svoju kapacitu. To isté platí pri mierne zašpinenom solárnom paneli.

10. Pred minulými vianocami som si kúpila svetelnú reťaz. Minulý rok pekne svietila a túto zimu som reťaz rozvešala a nesvieti ani po nabití slnkom

Dôvodom je na 99% znehodnotená batéria. Osvetlenie ste zrejme po minulej zime stiahli z pozemku a schovali do škatule. Batérie vo vnútri sa časom vybili a tým, že boli dlhšie vybité, stratili svoju kapacitu. Je potrebná výmena batérie.Aj vianočné reťaze je dobré využívať celý zvyšok roka ako napr. osvetlenie záhrady. Vtedy sa vám nestane, že vás pred ďalšou zimou prekvapí nefunkčná reťaz. Batéria sa bude celý rok nabíjať a vybíjať a vtedy môžete počítať so životnosťou batérie aj viac ako 2 roky.

11. Môžem nabíjateľné batérie v solárnom osvetlení nahradiť inými batériami?

Ak sú nabíjatelné batérie tuškové a nie zaliate akupacky, môžete ich nahradiť iba batériami, ktoré sú nabíjateľné. V žiadnom prípade ich nenahrádzajte jednorázovými alkalickými batériami. Nabíjateľnú batériu môžete použiť so silnejšou kapacitou (mAh), ale musia mať rovnaké napätie a rovnaké zloženie (Ni-MH, Li-ion, a pod.) ako originálna batéria.

Solárna závlaha

1. Po zakúpení závlahy a následnom spustení, čerpadlo dlho ťahá vodu. Nie je toho konca 

Po zakúpení sú vnútorné batérie plne nabité, tak prvý deň alebo dva môže závlaha produkovať viac vody. Závlaha potrebuje pre optimálnu prevádzku, aby aspoň niekoľko dní pracovala. Batérie sa vtedy aj vybijú a nabijú už podľa zvoleného režimu. Nechajte čerpadlo pracovať, dokým nezastaví.

2. Koľko litrov vody prečerpajú jednotlivé režimy 1-5 a ako dlho pôjde závlaha?

Toto sa nedá presne určiť. Jednotlivé režimy len určujú, koľko minút sa majú nabíjať batérie v 5 minútových intervaloch. Teda napr. režim 3 nechá solárny panel nabíjať batérie 3 minúty a nasleduje 2 min. pauza od nabíjania. Zároveň platí, čím viac slnka počas dňa, tým viac sa nabijú batérie a teda dokážu dlhšie poháňať čerpadlo. Interval závlahy sa nemení, ostáva rovnaký.

3. Po zakúpení a zvolení režimu 1 čerpadlo veľmi dlho čerpá vodu a dlho zavlažuje. Už menej zvoliť nemôžem

Je potrebné počkať, aby sa batérie od výroby stihli troška vybiť. Od výroby sú prednabité. Takže režim sa ustáli najbližší deň, kedy bude svietiť aj menej slnka.

4. Akú veľkú rozlohu môžem zavlažiť systémami SOL-C24

SOL-C24 dokáže zavlažiť plochu 8m2. Zavlažovanie SOL-C12 zavlaží polovicu, teda 4m2

5. Koľko centimetrov poréznej hadice je potrebné pre zavlaženie jednej rastlinky a akú max. vzdialenosť poréznej hadice môžem napojiť na odkvapkávač?

15cm poréznej hadice stačí pre zavlaženie 1 rastlinky. Na jeden odkvapkávač môžete napojiť 1,2m poréznej hadice a koniec ukončíte zátkou alebo môžete použiť max. 2,4m poréznej hadice na jeden odkvapkávač ale koniec musí byť ukončený ďalším odkvapkávačom.

6. Koľko odkvapkávačov môžem napojiť na jedno zariadenie

12 odkvapkávačov máte v balení SOL-C24 a je možné ešte zakúpiť rozširujúcu sadu s ďalšími 12 odkvapkávačmi, teda maximálne 24 odkvapkávačov môže byť napojených.

7. Mám záhradu/skleník a ako zistím, ktorý produkt bude stačiť na zavlaženie?

Stačí ak nám zašlete na náš e-mail info@ecoprodukt.sk váš plán záhrady. Zákazníci zvyknú zasielať plán nakreslený aj voľnou rukou na papieri, kde sú vyznačené rozmiestnenie rastlín, rozmery zavlažovaných plôch a podobne. Následne váš nákres zvykneme konzultovať aj priamo s výrobcami závlah, aby sme vám dokázali navrhnúť čo najlepšie riešenie.

Vyhrievané oblečenie

1. Zakúpil som si vyhrievané stielky, ale zdá sa mi, akoby nehriali, keď na ne položím ruku, tak nie sú horúce.

Vyhrievané stielky na dotyk nikdy nebudú horúce. Vyhrievanie prebieha na báze infračervených vĺn a budete ho cítiť, keď budete na vložkách stáť, resp. mať ich v obuvi. Vyhrievanie lepšie prekrvuje nohu a vy tak pocítite príjemné teplo, no nie pálenie

2. Kde umiestnim batérie na vyhrievaných ponožkách?

Powerbanky (batérie) sa dajú umiestniť do vreciek. Každá ponožka obsahuje vrecko v hornej časti ponožky, kde môžete powerbank umiesniť. Pokiaľ máte model už s dodanými powerbankami, tak máte istotu, že sa tam powerbanky zmestia. Ak máte model bez powerbaniek, je potrebné myslieť na rozmery svojich powerbánk, aby sa zmestili do vreciek na ponožkách.

3. Ako zistím, či sú vyhrievané vložky nabité

Počas nabíjania bliká LED na každej vyhrievanej vložke. Po plnom nabití ostane svietiť zelená LED, čo značí, že batéria je plná.

LED sortiment

1. Akú farbu bielej zvoliť? Čo mi poradíte? 

Výber farby bielej závisí na vás od osobnej preferencie. Teplá biela je v rozmedzí približne 2200-3500K, najvhodnejšie svetlo do miestností, kde chcete relaxovať, teda napr. obývačka, spálňa.. Toto svetlo je najbližšie klasickej vláknovej žiarovke. Neutrálna biela je približne 3900-4900K, svetlo vhodné ako osvetlenie kuchynskej linky, do špajze, na chodbu, do garáže, kúpelne a všade kde chcete mať biele svetlo bez modrastého nádychu. Chladnejšia biela 5000-6000K vhodná skôr do exteriéru na dvor, balkón, ale taktiež aj do pracovných miestností. Taktiež aj Studená biela 6000-6800K, je to veľmi biele svetlo s výraznejším modrastým (tyrkysovým) nádychom.

2. Ja som mal pôvodnú žiarovku vláknovú s výkonom 40W, akou LED ju nahradiť?

Pri LED sú dôležité Lumeny, ktoré vyjadrujú svetelný tok žiarovky. Teda, jednoducho povedané, čím viac Lumenov, tým viac svetla.

Prevodná tabuľka:

Vláknová žiarovka Watty

LED žiarovka Watty

25W

200 - 300 Lumenov

40W

400 - 470 Lumenov

75W

930 - 1000 Lumenov

110W

1300 - 1400 Lumenov

3. Chcem si kúpiť LED pásik, na stránke som si nejaký našiel, čo ešte ku nemu potrebujem?

Potrebujete zdroj, ktorý pretransformuje 230V AC na 12V DC, ktorý potrebuje LED pásik. Výkon zdroj musí byť aspoň 1,2 násobok výkonu zapojeného LED pásika. Z LED pásika niekedy vyčnievajú 2 kábliky +/-, a tieto je potrebné napojiť na zdroj. Pokiaľ si vyberiete zásuvkový zdroj-adaptér, pomôže vám táto jednoduchá redukcia. Niekedy žiaľ dostanete len samotný LED pásik bez káblikov. Vtedy je nutné ešte pripájkovať 2 kábliky alebo zakúpiť nespájkovaciu spojku. No a vhodný je aj vypínač, aby ste mohli LED pásik zapínať a vypínať LED pásik sa umiestňuje do hliníkovej lišty, ku ktorej je vhodné zakúpiť aj difuzór, aby sa svetlo z jednotlivých LED šírilo rovnomerne.

4. Chcem LED pás do kúpelne, aký zvoliť?

Treba zvoliť LED pás so stupňom ochrany aspoň IP44 alebo IP65, tento pás je odolný voči náhodnému ošplechnutiu vodou, alebo vode zo sprchy. No upozorňujeme, že vodeodolná je len jeho predná časť. Ak by sa pásik ponoril do vody, alebo sa voda dostala na jeho zadnú časť, pásik sa poškodí. Ak potrebujete LED pás, ktorý by bol sústavne ponorený vo vode, treba sa zamerať na LED pásy s IP68.

5. Ako vymeniť staré neónové trubice za LED?

Na túto tému odporúčame náš článok

6. Máte v ponuke aj žiarovky GU5,3?

Áno máme. Vedené sú pod označením MR16. Ide o totožný typ, u ktorého sa používajú označenia aj MR16 aj GU5.3.

7. Máte v ponuke aj iný LED sortiment ako máte na stránke?

Žiaľ nie. Aktuálny sortiment, ktorý vám vieme zabezpečiť je uvedený na stránke. Ak sa vami vyhľadávaný produkt nenachádza na stránke, znamená to, že ho nemáme k dispozícií na predaj.

8. Chcel by som navrhnúť kompletné osvetlenie priestorov, projekt ako celok

Ľutujeme, ale komplexnému návrhu sa nevenujeme. LED sortiment je náš doplnkový tovar, kde vám môžeme pomôcť vybrať určitý sortiment, ale komplexne riešiť návrh podľa výkresov a podobne nie je v našich kapacitách.

Solárne čerpadlá

1. Chcel by som solárnu fontánu do jazierka, aké čerpadlo vybrať?

V prvom rade je potrebné vedieť do akej výšky má vody striekať. Pri čerpadlách je udávaný výtlak, ale je potrebné počítať s rezervou, pretože pri udávanom výtlaku, už nie je žiaden prietok.