💥Investície do výstavby nových zdrojov elektriny z OZE
Podniky budú môcť požiadať o nenávratné finančné príspevky na inštaláciu fotovoltických systémov, ktoré im pomôžu znížiť náklady na elektrinu. Ich cieľom je čím skôr pomôcť podnikom a podporiť ich samovýrobu elektriny v situácii, keď ceny energií rastú. Podľa dostupných informácií bude pripravovaná výzva zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky. Podporené môžu byť projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja.
Podporené budú aj vlastné úložiská elektrickej energie.
Podniky budú môcť v súlade s pravidlami poskytovania štátnej pomoci získať najviac 80 % z celkových oprávnených výdavkov pre malý podnik, 70 % pre stredný a 60 % pre veľký podnik. Pri výpočte oprávnených výdavkov obstarávaných fotovoltických zariadení bude z celkových výdavkov odrátaná suma, ktorú by bolo nutné použiť na obstaranie a inštaláciu zariadenia na výrobu elektriny menej ekologickým spôsobom. V konečnom dôsledku bude podpora od 40 do 50 % z celkových nákladov na fotovoltické zariadenie.
Výzva sa plánuje vypísať koncom mája 2023.
Celková alokovaná čiastka pre túto výzvu je viac ako 63 mil. EUR.
Platné povolenia a povinné prílohy pre žiadosť
Nižšie uvádzame zoznam potrebných dokumentov na podanie žiadosti o štátnu dotáciu. V prípade, že plánujete nákup fotovoltiky, radi by ste žiadosť podali a nechcete sa zaoberať všetkými administratívnymi úkonmi, neváhajte sa na nás obrátiť!
Pri každom z krokov Vám Ecoprodukt vie sprostredkovať náležitý dokument, či asistovať pri vybavovaní.
K žiadosti potrebujete:
účelový energetický audit
projektová dokumentácia (v rozsahu min. DSP)
súhlasné stanovisko od PDS k RK, resp. zmluva o pripojení
ukončené verejné obstarávanie na zhotoviteľa (zmluva o dielo)
zmluvu s realizátorom
prípravu projektu pre výzvu
súhlas stavebného úradu, alebo ohláška drobnej stavby
Energetický audit
Energetický audit musí obsahovať najmä:
výpočet plánovaného objemu výroby elektrickej energie
posúdenie priebehov spotreby elektriny v podniku a výroby elektriny
posúdenie miery vlastnej spotreby vyrobenej elektriny
výpočet kapacity akumulátorov elektriny (len v prípade budovania batériového úložiska)
výpočet úspory skleníkových plynov vyjadrených v ekvivalente CO2
popis technickej uskutočniteľnosti navrhovaných energetických opatrení
Projektová dokumentácia
Žiadateľ predkladá projektovú dokumentáciu, ktorá bola predmetom posúdenia v príslušnom povoľovacom konaní.
Povolenie na realizáciu projektu
Žiadateľ predkladá:
právoplatné stavebné povolenie
platné oznámenie stavebného úradu
vyjadrenie miestne príslušného stavebného úradu, že predmet projektu nepodlieha stavebnému povoleniu ani ohláseniu
iný relevantný doklad vecne príslušného povoľujúceho orgánu podľa príslušného právneho predpisu, ktorý je vyžadovaný na realizáciu oprávnenej aktivity projektu (ak relevantné, napr. povolenie o zapojení zariadenia do distribučnej siete od prevádzkovateľa miestnej distribučnej sústavy)
Dokumenty plnenia požiadaviek v oblasti ŽP vydané Príslušným okresným úradom - odbor starostlivosti o ŽP (jedno z nasledovných možností):
platné záverečné stanovisko z posúdenia vplyvov navrhovanej činnosti
rozhodnutie zo zisťovacieho konania o tom, že navrhovaná činnosť, resp. zmena navrhovanej činnosti nepodlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie
rozhodnutie príslušného orgánu podľa § 19 ods. 1 zákona o posudzovaní vplyvov o tom, že navrhovaná činnosť alebo jej zmena nepodlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie
vyjadrenie príslušného orgánu o tom, že navrhovaná činnosť, resp. zmena navrhovanej činnosti nepodlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie podľa zákona o posudzovaní vplyvov
Keďže všetky vyššie uvedené doklady je potrebné mať ešte pred samotným podaním žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku je potrebné už teraz začať s plánovaním vhodného fotovoltického zariadenia.