Ako si vybrať menič napätia

24. januára 2025

Rozdelenie meničov podľa typu napätia 

1. Meniče DC/DC Používajú sa na zmenu jednosmerného napätia produkovaného solárnym systémom na požadované jednosmerné napätie. Napr. jednosmerné napätie 48 V na jednosmerné napätie 12 V.  

2. Meniče DC/AC Slúžia na zmenu jednosmerného napätia. 12V na striedavé napätie 230V, ktoré vyžaduje väčšina spotrebičov.

Rozdělení mničov podľa použitia

1. On-Grid (sieťové) meniče 

Menič napätia je pripojený medzi solárne panely a elektrickú sieť. Keď dôjde k nadprodukcii, prebytočná energia sa môže použiť:

1. použitím limiteru a obmedzením výroby energie, 

2. použitím regulacie prebytkov, napr. presmerováním elektriny do bojlera, 

3. zasláním energie do distribučnej siete. 

2. Off-Grid (ostrovné) meniče

Systém, bez zapojenia do distribučnej siete. Menič napätia je napojený na bateriu, preto je napojený medzi bateriami a domácnosťou. 

3. Hybridné meniče 

Využíva sa pri zapojení do siete, ako aj na batériovú zostavu. Hybridné meniče prednostne využívajú energiu z batérií, avšak pokiaľ sa batérie vybijú na určitú hranicu, prepnú na AC sieť, z ktorej potom čerpajú potrebnú energiu. Väčšina hybridných meničov obsahuje v sebe už aj regulátor. Niektoré hybridné meniče dokážu pracovať aj na ostrovnom princípe, to znamená, že nepotrebujú AC sieť.

Rozdelenie meničov podľa zapojenia 

1. Klasický menič 

Tento typ meniča monitoruje a optimalizuje iba skupinu solárnych panelov ako celku. Pokiaľ je jeden solárny panel neustále v tieni, značne to ovplyvní výkon celej zostavy. Preto pri návrhu dbáme na to, aby sme solárne panely inštalovali na optimálne miesto, kde je počas celého dňa slnečné žiarenie po celej zostave.

2. Mikromenič Jeden mikromenič sa zapojí iba k jednému solárnemu panelu. Výhoda využitia mikromeničov je monitorovanie a optimalizácia jednotlivých panelov v zostave. Pri použití mikromeničov v systéme treba počítať s tým, že sú oveľa nákladnejšie a nastáva problém s riadením prebytkov. 

Rozdelenie meničov podľa fázy 

1. Jednofázový využívá se hlavne pri menších ostrovných systémoch, kde nie je potrebné napájanie trojfázových motorov (miešačka, čerpadlo, cirkulárka a atď.) 

2. Trojfázový Využíva sa v rozsiahlejších systémoch, najmä nad 5000W. Spotrebiče sú rozdelené na tri samostatné ističové obvody.

Čistý sinus vs. modifikovaný sinus 

Menič napätia s čistým sinusovým napätím

Takýto menič dodáva „čistejšiu“ energiu. Čisto sínusové meniče dodávajú podobný alebo lepší výstupný výkon ako bežná elektrická sieť. Mnoho domácich spotrebičov má 10-násobne väčší nábehový výkon ako ich menovitý výkon. Z tohto dôvodu ľudia preferujú meniče napätie s čistým sínusom.

Menič napätia s modifikovaným sinusem 

Sú lacnejšie, ale dodávajú menej kvalitný výstup, vďaka ktorému niektoré spotrebiče nebudú fungovať alebo sa môžu poškodiť. Najohrozenejšie sú spotrebiče ako napríklad čerpadlá, chladničky, počítače a televízory. Tieto meniče často spôsobujú zhoršenú kvalitu zvuku a videa.

Ako si vybrať správny menič napätia

Vstupný výkon

    Pri výbere meniča dbajte na to, aby bol schopný zniesť vstupný výkon produkovaný fotovoltaikou. Pri mikromeničoch je to jednoduchšie, pretože presne viete, koľko vám jeden solárny panel vyprodukuje energie. Pri klasickom meniči, ktorý je napojený na uzol solárnych panelov v sérii, musíte počítať s výkonom všetkých panelov zapojených v tomto uzle.

Vstupné napätie

    Každý menič má rozsah pracovného napätia. Pri výbere meniča musíme vedieť, aké napätie nám vyrába solárny systém. Pokiaľ váš systém vyrába 12V a vyberiete si napr. sínusový menič napätia Phoenix 24, ktorý pracuje s 18,4 až 34V, menič nebude pracovať.

Účinnosť

    Táto hodnota značí koľko energie dokáže systém využiť bez strát. Najlepšie hodnoty sú medzi 94 až 96%.

Teplota

    Pri výbere meniča si treba premyslieť, kam ho umiestnite. Odporúčame meniče umiestňovať na najchladnejšie miesto, aké máte k dispozícii. Pri veľmi slnečných dňoch fotovoltaický systém produkuje maximálny výkon, ale slnko zahrieva celý dom. Pri výbere zlého umiestnenia sa menič bude zahrievať a efektívnosť sa značne zníži.