Hľadať
Čo hľadáte? napr. Solárne nabíjačky 12V

Prečo si vybrať solárny panel pre karavan?

Obnoviteľnosť - Slnko je nekonečný zdroj. Nie je možné ho vyťažiť ako ropu. Slnečné lúče sa ako zdroj energie môžu využívať nekonečne a nemusíte sa báť zdražovania energie.

Ušetrenie peňazí - Kúpa solárnych panelov je ako predplatiť si elektrické účty na 30 rokov (dĺžka záruky solárneho panelu). Solárna energia pri dobrom zapojení môže znížiť účet za elektrinu na 0 €.

Nezávislosť - Vďaka solárnym panelom viete napájať karavan kdekoľvek aj za cesty bez zbytočného hluku a závislosti na benzíne / plyne.

Udržateľnosť - Solárne panely znižujú záťaž na životné prostredie. V dobách kedy dávame nášmu životnému prostrediu zabrať ľudia preferujú zelenšie riešenia ako sú napríklad solárne panely.

Koľko panelov budem potrebovať?

Najdôležitejšie je vedieť výkon solárneho panelu, napríklad môžete mať 3 panely po 100W ktoré sa rovnajú 300W výstupu alebo iba jeden panel s výkonom 300W. Prvým krom je preto zistiť koľko energie (kWh) mesačne spotrebujete. Túto informáciu nájdete na elektrickom účte alebo vďaka meračom spotreby. Na základe vášho využitia elektrickej energie si zvolíte počet a výkon panelov.

Příklad spotřeby v karavanu

- chladnička 80L - 250 Wh / 24hod
- nabíjení mobilu / tabletu - 6 Wh
- nabíjení notebooku - 60 Wh


Celkovo 316 Wh za deň

Cena za Watt

Cena za Watt je najužitočnejší údaj pri kúpe najvýhodnejšieho solárneho panelu.
Napríklad v čase písania článku solárny panel
Longi 375Wp pri cene 179 € stojí 0,48 € za Watt. V porovnaní so solárnym panelom Victron Energy 175Wp pri cene 125,90 € stojí 0,72 € za Watt.

Pre najvýhodnejšiu cenu solárneho panelu vydeľte cenu solárneho panelu výkonom (Wp) aby ste správne ohodnotili solárny panel.

Typy panelov pre karavan

Pevné - pevne solárne panely sú odolnejšie a lacnejšie

Flexibilné - ľahšie, tenšie a jednoduchšie sa inštalujú, nevýhodou je slabé odvetranie ktoré spôsobuje väčšie straty pri horúcom počasí, tiež sú menej odolné ako pevné a väčšinou drahšie

Montované - produkujú elektrinu aj počas jazdy, nezaberajú miesto vo vnútri karavanu

Prenosné - možnosť umiestniť kamkoľvek po zaparkovaní

Technológia článku solárneho panelu

Monokryštalický panel - najefektívnejší, odolný, zaberá menej miesta ale väčšinou sú drahšie

Polykryštalický panel - cenovo dostupnejší, odolný a dostupný vo väčších hodnotách Watt

Amorfný panel - menej efektívny ako kryštalické panely ale produkujú energiu na miestach kde môže dochádzať čiastočnému zatieneniu panelu, sú drahšie a veľmi odolné

 Účinnost

Hodnota účinnosti solárních panelů vyjadřuje kolik slunečního světla umí daný solární panel převést na využitelnou elektrickou energii. Při výběru efektivního solárního panelu je přijatelný rozsah 15% až 22% účinnosti.

Více účinné solární panely mohou být dražší, to však umožňuje využít 20 panelů namísto 24 se zachováním stejného výstupu. Pokud máte omezené místo pro instalaci solárního systému, více účinný solární panel vám pomůže ušetřit místo.

Záruka

Záruku u solárních panelů rozdělujeme do dvou skupin

  • Záruka na výkon

  • Záruka na výrobek

Záruka na výkon zaručuje vyprodukování elektrické energie při akceptovatelné procentuální hodnoty. Standardní záruka na výkon zaručuje že solární panel vyprodukuje při nejmenšího 80% výkonu po 30. letech.

Pokud koupíte 300W solární panel po 30 letech by měl vyprodukovat nejméně 240W.

Záruka na výrobek vás chrání proti defektům produktu a dalších problémů s panely.

Odporúčame