Hľadať
Čo hľadáte? napr. Solárne nabíjačky 12V

Solárna fontána v jazierku.

Ide o čerpadlo, ktoré umiestnite do jazierka pod vodu. Najideálnejšie na plochý väčší kameň. Neodporúčame čerpadlo umiestňovať na samé dno priamo na prírodný povrch. Nečistoty by ho mohli ľahko zapchať. 

Na čo sa zamerať?

Výtlak - hlavný parameter, ktorý by vás mal zaujímať. Čím vyššia hodnota, tým je čerpadlo výkonnejšie a vodu dokáže vytlačiť do väčšej výšky. Efekt fontány je tým mohutnejší. Ak nie ste si istý výtlačnou výškou, odporúčame zvoliť silnejšie čerpadlo s možnosťou regulácie.

Prevedenie sady – v ponuke máme čerpadlá:

a) So solárnym panelom bez batérie – tieto sady sú cenovo dostupnejšie. Fungujú iba v momente, keď na solárny panel dopadajú slnečné lúče. Zapojenie je veľmi jednoduché. 

Zakúpiť sa dá aj model plávajúcej fontány, ktorá pláva na hladine a čerpá vodu na fontánu priamo z vody. Napríklad: Esotec Seerose 101770

b) So solárnym panelom aj batériou – pri týchto sadách solárny panel najskôr nabije batériu a po nabití sa spustí čerpadlo. Batéria navyše obsahuje základné ovládacie prvky a niektoré výkonnejšie modely (Rimini Plus, Palermo LED, Siena LED) majú aj časovače, ktoré dovoľujú spúšťanie čerpadla každú hodinu v 10 minútových intervaloch.

c) Samotné čerpadlá – čerpadlá nemajú žiaden zdroj energie, obsahujú voľné konce, kde sa dá pripojiť 6-9V, 12V, 24V zdroj v závislosti od modelu. Maximálna doba prevádzky však nesmie prekročiť 8 hodín denne.


Solárny vodopád alebo kaskáda z jazierka 

Pre vyčerpanie vody z jazierka a vytvorenie kaskády je možné použiť vyššie uvedené fontánové čerpadlá. Na vývod sa v tomto prípade nepripoja trubky, ale priamo hadica, ktorá bude smerovať do vrchnej časti kaskády. 

Druhou možnosťou je výber zo solárnych čerpadiel, určených pre potokové aplikácie.

Na čo sa zamerať ?

Prietok pri určitej výtlačnej výške – Pomôže vám graf, ktorý je uvedený väčšinou pri každom produkte. 

Príklad: Plánujete vyčerpať vodu z jedného jazierka do druhého vyvýšeného jazierka, odkiaľ bude kaskádou stekať späť do spodného jazierka. Výškový rozdiel je 1m a dĺžka hadice položenej na povrchu je 3m. 3m na povrchu = 0,3m do výšky. Teda čerpacia výška by mala byť cca 1,3m. 

Nemôžeme však voliť čerpadlo, ktoré vytlačí maximum 1,3m. Pri tejto výške by ste nezískali žiaden prietok. Vyberieme preto silnejšie čerpadlo. Na grafe vidíme, že pri výške 1,3m je prietok (čerpací výkon) 1000l/h, teda 16,6l/min. Voda by mala na začiatku kaskády pretekať rýchlosťou 16,6l/min. Tieto hodnoty treba brať ako orientačné a nikdy nevoliť čerpadlo na hrane požiadaviek.

Prevedenie sady – v ponuke máme čerpadlá:

a) So solárnym panelom bez batérie – tieto sady sú cenovo dostupnejšie. Fungujú iba v momente, keď na solárny panel dopadajú slnečné lúče. Zapojenie je veľmi jednoduché. 

b) So solárnym panelom aj batériou – pri týchto sadách solárny panel najskôr nabije batériu a po nabití sa spustí čerpadlo. Batéria navyše obsahuje základné ovládacie prvky a niektoré výkonnejšie modely majú aj časovače, ktoré dovoľujú spúšťanie čerpadla každú hodinu v 10 minútových intervaloch.

c) Samotné čerpadlá – čerpadlá nemajú žiaden zdroj energie, obsahujú voľné konce, kde sa dá pripojiť 6-9V, 12V, 24V zdroj v závislosti od modelu. Maximálna doba prevádzky však nesmie prekročiť 8 hodín denne.


Prevzdušňovanie vody

Prevzdušňovač alebo vzduchovač je vzduchové čerpadlo, ktoré vháňa vzduch do vody pomocou hadičiek. Vzduchovač sa umiestni pri jazierko a hadičkové vývody sa umiestnia do jazierka pod vodu. Hadičkové vývody sú ukončené chrličmi, ktoré vypúšťajú vzduch. 

Na čo sa zamerať ?

Počet výstupov na vzduchovači – čím viac výstupov, tým väčší rozsah jazierka sa dá pokryť okysličovaním

Prevedenie sady – v ponuke máme vzduchovače:

a) So solárnym panelom bez batérie – tieto sady sú cenovo dostupnejšie. Fungujú iba v momente, keď na solárny panel dopadajú slnečné lúče. Zapojenie je veľmi jednoduché. Ide o modely: Duo Air, Air S, Power 5, Renkforce

K dispozícií je aj plávajúci prevzdušňovač, ktorý pláva na hladine a vzduch tlačí po hadičke smerom do vody.

b) So solárnym panelom aj batériou – pri týchto sadách solárny panel najskôr nabije batériu a po nabití sa spustí vzduchovač. Batéria navyše obsahuje základné ovládacie prvky. Ide o model: Air Plus

c) Samotné vzduchovače – vzduchovače nemajú žiaden zdroj energie. Maximálna doba prevádzky však nesmie prekročiť 8 hodín denne. Ide o modely: Esotec 101871, Esotec Duo 101884, Power 5 101889


Solárna filtrácia vody

Niektoré sady a čerpadlá sa dajú skombinovať aj s filtračnými boxami Esotec 101732 a Esotec 101715. Čerpadlo sa umiestni do filtračného boxu. Čerpadlo pumpuje už prefiltrovanú vodu, ktorá preteká cez filtračný materiál na spodnú časť k čerpadlu.

Aké sú možnosti:

Filter 101715 – vhodný pre čerpadlá a sady Napoli, Siena, Marino, WaterSplash 470/610/1350

Filter 101732 – vhodný pre čerpadlá a sady Milano, Roma, Genova


Čerpanie vody zo suda na zalievanie

Pokiaľ chcete dostať vodu zo suda pomocou slnka, môžu vám pomôcť taktiež ponorné čerpadlá Esotec prípadne Barwig a Comet. Čerpadlo môžete ponoriť do suda, na čerpadlo pripojíte hadicu, ktorou by ste zavlažovali úrodu, prípadne vodu prečerpali na iné miesto.

Príklad: Plánujete zalievať záhradu vodou zo suda. Sud je vzdialený  10m a prevýšenie 1,5m. 

10m vodorovne= 1m vertikálne. Potrebujeme sa teda pozerať na čerpadlá, ktoré vytlačia viac ako 2,5m do výšky. Nemôžeme však voliť čerpadlo, ktoré vytlačí maximum 2,5m. Pri tejto výške by ste získali slabý alebo žiaden prietok. Vyberieme preto silnejšie čerpadlo. 

K dispozícií máme hotové sady spolu s časovačom, ku ktorým je možné pripojiť vašu hadicu.

Solárne sady pre zavlažovanie fungujú tak, že solárny panel počas slnečného dňa nabíja batériu, zároveň pomocou časovača môžete nastaviť chod čerpadla v jednotlivých intervaloch.