Bezpečnosť fotovoltaiky
5. decembra 2024
V súvislosti s rozvojom inštalácií fotovoltaiky sme mohli v poslednom období zaznamenať zvyšujúci sa počet nehôd, konkrétne požiarov solárnych panelov. Za posledný rok je to dokonca 4 násobné vyššie číslo než predošlé roky.
V súvislosti s rozvojom inštalácií fotovoltaiky sme mohli v poslednom období zaznamenať zvyšujúci sa počet nehôd, konkrétne požiarov solárnych panelov. Za posledný rok je to dokonca 4 násobné vyššie číslo než predošlé roky. Okrem toho, že pribúda viac inštalácií fotovoltaiky, pribúda na trh aj množstvo firiem - zhotoviteľov, ktorí neváhajú inštalovať solárne zostavy bez odborných znalostí. S rozširujúcim sa trhom zaznamenávame žiaľ aj rozširujúcu sa nekvalitu. Z tohto hľadiska je dobré zveriť inštaláciu vášho budúceho fotovoltického systému do rúk overenej firme, ktorá ručí za kvalitu a precíznosť. Tak ako aj k iným témam, aj k tejto sa spoločnosťou šíria rôzne teórie, ktoré nie sú vždy pravdivé. V nasledujúcich riadkoch by sme chceli dať na pravú mieru bezpečnosť solárnych panelov.
Čo môže spôsobiť požiar fotovoltaiky a ako tomu predchádzame
1. Celková neodborná inštalácia
Nie každá firma, ktorá doteraz inštalovala rôzne iné zariadenia, je schopná nainštalovať fotovoltický systém bezpečne. Dôsledkom bývajú práve spomínané nehody. Vybrať kvalitnú firmu s profesionálnym tímom predajcov, inštalatérov, projektantov, revíznych technikov a servisom je základ pre bezstarostné využívanie fotovoltiky. V našich inštalatérskych tímoch máme skúsených profesionálov s dlhoročnou praxou s elektrotechnickými certifikátmi.
Pred príchodom ku vám pripravujeme všetky potrebné komponenty tak, aby výsledkom bola spoľahlivá inštalácia.
2. Nesprávne umiestnenie a uchytenie solárnych panelov
Fotovoltaické panely ako také nezapríčiňujú požiar. Požiar spôsobuje neodborná inštalácia, teda ľudský faktor. Solárny panel nie je vyrobený z horľavého materiálu, ale horľavý materiál sa nachádza pod samotným FV panelom. Je to buď bitumenová krytina, fatrafol, drevené latovanie, drevené trámy, drevené krokvy pod plechovou alebo škridlovou krytinou a podobne.
Fotovoltaické panely by sa nikdy nemali inštalovať na po domácky vyrobené konštrukcie, ale na kvalitné a certifikované konštrukcie určené výlučne pre fotovoltické odvetie. Na strechu, teda do vonkajšieho prostredia je najvhodnejšie použiť hliník alebo nerez. Po domácky vyrobené konštrukcie zo železa a ich použitie na inštaláciu FV panelov neodporúčame. Konštrukcie z dreva jednoznačne odmietame a snažíme sa zákazníkom vysvetliť nesprávnosť ich rozhodnutia.
3. Poddimenzované alebo nekvalitné káble a koncovky vedúce od solárných panelov
Káble, ktoré vedú elektrinu z panelov smerom do domu sú namáhané teplom od slnečného žiarenia a pretekajúcim prúdom. V našich inštaláciách nepodceňujeme výber správnych prierezov a kvalitu káblov. Používame výlučne solárne UV odolné káble, ktoré sú pre tento účel určené.
Solárne panely medzi sebou prepájame s ohľadom na maximálnu zaťažiteľnosť MC4 koncoviek, to isté platí aj pri MC4 zlučovačoch. Pri vyhotovení káblových trás od fotovoltaických panelov do rozvádzačov, vždy používame UV odolné káblové chráničky v maximálnej možnej miere. Poprípade použijeme káblové PVC rúrky alebo PVC žľaby s UV odolným, samozhášacím a bezhalogénovým vyhotovením.
4. Neštastne pripojené MC4 koncovky
Používame iba kvalitné, certifikované a rokmi overené MC4 koncovky. Vnútorný kovový kontakt koncovky MC4 musí byť správne nakrimpovaný (nalisovaný) na solárnom kábli, inak hrozí riziko vzniku zvýšeného prechodového odporu, dôsledkom ktorého vzniká nežiadúce otepľovanie na koncovke, práve vďaka nedobrému spoju.
Veľký dôraz kladieme aj na dokonalé spájanie MC4 koncoviek. Samotná koncovka pri zapadnutí do seba vydá zvuk zacvaknutia, no aj napriek tomu vždy silou a ťahom skúšame kvalitu spojenia dvoch MC4 koncoviek. MC4 koncovky alebo MC4 zlučovače nikdy nenechávame voľne položené na strešnej krytine. Vždy ich upevňujeme o strešnú konštrukciu solárnych panelov.
5. Nesprávne umiestnie FV technológie a batériového úložiska
Najvhodnejšie miesto pre umiestnenie fotovoltickej technológie sú jednoznačne technické miestnosti. Miestnosť by mala slúžiť výlučne na uloženie technológie. Technická miestnosť musí byť suchá a o odvetrávana. V okolí umiestnenia fotovoltaickej technológie nesmie byť prítomný rozvod plynu, vody, kúrenia a kanalizácie.
Všetky tieto rozvody musia byť umiestnené v bezpečnej vzdialenosti od technológie a elektrických rozvodov vášho fotovoltického zariadenia. Problémom sú aj nezateplené podkrovia.
Hoci môže ísť pre zákazníka o vhodné miesto na umiestnenie technológie, v dôsledku nezatepleného priestoru môže v miestnosti v lete vznikať vysoká teplota, čo má za následok prehrievanie a poškodzovanie batérie aj meniča. Všetky tieto a mnoho ďalších detailov sú nám známe a tak inštalujeme naše technológie iba na miesta, ktoré sú pre tento účel vhodné.
6. Podcenenie revíznej kontroly
Na každom systéme sa môžu vplyvom rôznych faktorov vytvoriť časom "slabšie miesta", čoho výsledkom môže byť po čase celková havária systému. Aj napriek našej kvalitnej inštalácií odporúčame nepodceniť toto riziko a nechať si pravidelne skontrolovať celý systém.
Po úplnom servise vám Vaše fotovoltické zariadenie zrevidujeme tzv. opakovanou prehliadkou a odbornou skúškou použitím revízneho prístroja na to určeným. Pri zistení nedostatkov, vám tieto nedostatky, ak je to možné na mieste odstránime a vyhotovíme revíznu správu aby ste mali dôkaz o bezpečnosti vášho fotovoltického zariadenia. Nakoľko sa jedná o vyhradené elektrické zariadenie, na ktoré z časti pôsobia vonkajšie poveternostné vplyvy, platnosť východzej, ako aj opakovanej (pravidelnej) revíznej správy sú 3 roky.
Najčastejšie mýty v súvislosti s bezpečnosťou solárneho systému
1. Solárne panely na streche priťahujú blesk Nie je pravda.
Solárne panely môžu byť zasiahnuté bleskom, ale to neznamená, že ich priťahujú. Riziko zásahu bleskom je rovnaké s nainštalovanými panelmi ako aj bez nich. V tejto súvislosti odporúčame mať inštalovaný bleskozvod podľa platných noriem.
2. Solárne panely preťažujú strechu
Môže aj nemusí byť pravda. V súvislosti s návrhom fotovoltaického systému berieme do úvahy prevedenie samotnej strechy, aktuálny stav strechy, rozmer strechy a tým aj celkovú zaťažiteľnosť. Preto pri našich inštaláciách nehrozí riziko preťaženia. Najvhodnejším riešením môže byť statický posudok, ktorý je garanciou technického stavu strechy a možného zaťaženia.
3. Fotovoltaika zvyšuje riziko zásahu elektrickým prúdom
Môže aj nemusí byť pravda. Solárne panely môžu generovať spolu aj 600 či 800V. V závislosti od kvality inštalácie a od toho či boli použité ochrany, môže toto riziko vzniknúť. V našom prípade, samozrejme, staviame na istotu aby sme toto riziko eliminovali. Každá jedna inštalácia je vyhotovená v súlade s platnými slovenskými technickými normami (STN). V prvom rade dbáme na vašu bezpečnosť a na bezpečnosť ľudí, žijúcich v spoločnej domácnosti. Našim návrhom prevedenia inštalácie a návrhmi súboru ochrán ušitých na mieru, dbáme samozrejme aj na ochranu vášho majetku.
4. Solárne panely dobre horia a rozšíria plameň po streche
Nie je pravda. Samotné solárne panely sú z nehorľavých materiálov. Vo väčšine prípadov horí materiál pod panelmi, teda strecha alebo obytné priestory pod strechou
5. Inštalovaná fotovoltaika je pre hasičov prekážka
Nie je pravda. Solárne panely nie sú pre hasičov prekážka avšak pred hasením musia hasiči panely odpojiť. Preto je veľmi vhodné, ak by už vznikol požiar, oznámiť existenciu fotovoltaiky už na tiesňovej linke. Hasiči sa potom môžu na samotný zásah lepšie pripraviť. Prekážkou pri hasení by však mohlo byť nevhodné umiestnenie batérií, napríklad niekde do úzkej chodby, kade by následne hasiči nemohli ľahko prejsť. Takto vám to však profesionálni inštalatéri fotovoltaiky nikdy nenainštalujú.
6. Solárne panely vytvárajú škodlivé magnetické pole
Nie je pravda. Magnetické pole, ktoré produkujú solárne panely je minimálne a v žiadnom prípade nedokáže ovplyvniť DNA človeka, zdravie či náladu. Jedine ak by vám náladu zlepšila úspora na elektrine.