Budúcnosť fotovoltiky na európskom trhu
24. januára 2025

Fotovoltaická energetika je v Európe rastúcim odvetvím a predpokladá sa, že bude aj naďalej rásť v nadchádzajúcich rokoch. V roku 2020 bolo v Európe nainštalovaných viac ako 18 GW nových fotovoltaických kapacít, čo predstavuje nárast o 11 % v porovnaní s rokom 2019.
V súčasnosti sa fotovoltaika stáva čoraz viac konkurencieschopnou v porovnaní s tradičnými zdrojmi energie, ako sú fosílne palivá a jadrová energia, a to vďaka klesajúcim nákladom na výrobu fotovoltaických panelov a zlepšujúcim sa technológiám.
Európska únia má ambiciózne ciele v oblasti obnoviteľnej energie a klimatických zmien, ktoré si vyžadujú výrazné zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na celkovej výrobe elektriny.
Okrem toho, Európska komisia schválila v roku 2021 nový cieľ pre obnoviteľné zdroje energie, ktorý znamená, že do roku 2030 bude potrebné nainštalovať 380 GW nových obnoviteľných zdrojov energie, z čoho 60 % by malo byť fotovoltaických panelov.
Z týchto dôvodov sa očakáva, že fotovoltaika bude aj naďalej rásť v Európe a bude zohrávať dôležitú úlohu pri dosahovaní cieľov v oblasti obnoviteľnej energie a klimatických zmien.
Fotovoltika v najbližších rokoch
Budúcnosť fotovoltaiky v Európe vyzerá v skutočnosti jasnejšie ako samotné slnko. Vzhľadom na naliehavú potrebu znížiť emisie uhlíka a prechod na obnoviteľné zdroje energie nie je prekvapením, že dopyt po slnečnej energii prudko stúpa. Európska únia si stanovila ambiciózny cieľ zvýšiť podiel obnoviteľnej energie na minimálne 32 % do roku 2030 a dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.
Je to zároveň aj fantastická správa pre fotovoltaický priemysel, pretože v praxi to znamená viac pracovných miest, viac investícií. Pozitívnu budúcnosť solárnej energie v Európe odráža aj fakt, že stále viac ľudí si uvedomuje výhody čistej energie. Je však dôležité poznamenať, že stále existujú výzvy, ktoré je potrebné prekonať, ako je prerušovanie dodávok solárnej energie a potreba riešení na jej skladovanie.
Európska únia sa snaží podporiť prijatie fotovoltiky prostredníctvom rôznych iniciatív. V roku 2021 EÚ spustila Iniciatívu solárneho priemyslu, ktorej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť a inovácie solárneho priemyslu EÚ. Okrem toho EÚ výrazne investuje do výskumu a vývoja fotovoltaických technológií vrátane vývoja nových materiálov a zlepšených výrobných procesov. Objavili sa však aj obavy z vysokých nákladov spojených s inštaláciou fotovoltaických systémov, ako aj z vplyvu výroby a likvidácie solárnych panelov na životné prostredie.
Podpora solárnej energie v EÚ
Okrem financovania výskumu a vývoja stanovila EÚ aj rôzne politiky a ciele na podporu využívania solárnej energie. Napríklad smernica EÚ o energii z obnoviteľných zdrojov stanovuje záväzný cieľ pre podiel obnoviteľnej energie na celkovom energetickom mixe, pričom každý členský štát má konkrétny cieľ, ktorý má dosiahnuť. EÚ zaviedla aj rezervu stability trhu, ktorej cieľom je vyvážiť ponuku a dopyt v systéme obchodovania s emisiami a zvýšiť cenu uhlíka, čím sa zvýši konkurencieschopnosť obnoviteľnej energie.
Okrem toho EÚ spustila niekoľko iniciatív na podporu rastu fotovoltaiky, ako je napríklad balík čistej energie pre všetkých Európanov, ktorý zahŕňa celý rad opatrení na podporu čistej energie, energetickej účinnosti a integrácie obnoviteľných zdrojov energie do siete. EÚ tiež založila iniciatívu Solar Europe Now, ktorej cieľom je zvýšiť využívanie solárnej energie v Európe a vytvoriť rovnaké podmienky pre fotovoltaický priemysel.
Ak je to potrebné na uvoľnenie investícií, krajiny by mali zriadiť národný podporný program masívneho zavádzania strešnej slnečnej energie, pričom budú uprednostňovať najvhodnejšie budovy na rýchle opatrenia (triedy energetického certifikátu A, B, C alebo D). Inštalácie solárnych systémov by mali byť zároveň spojené s obnovou striech a uskladňovaním energie. Kalkulácia investície do fotovoltaiky
Povinná fotovoltaika?
V rámci programu REPowerEU Európa spustila veľkú iniciatívu pre solárne strechy, čím reagovala na ruskú inváziu a okrem toho sa stala povinná fotovoltika súčasťou revidovanej Smernice o o energetickej hospodárnosti budov. Členské štáty a europoslanci by preto mali priniesť oficiálne riešenie o povinnej inštalácii fotovoltiky v prvej polovici roka 2023.
Rada EÚ a členské štáty budú mať v pláne rozmiestniť solárne systémy od roku 2027 na všetkých nových verejných a nebytových budovách s úžitkovou plochou nad 250 (m2). Od roku 2028 by tak mala byť fotovoltaika povinná na strechách všetkých existujúcich verejných a nebytových budov, ktoré prechádzajú rozsiahlou alebo hĺbkovou rekonštrukciou a majú úžitkovú plochu nad 400 m2. Od roku 2030 zas bude povinná na všetkých nových bytových domoch.
Tento návrh Európskej komisie bol zároveň doplnení europoslancami, ktorí predložili ďalšie doplňujúce návrhy. Patrí tu napríklad povinnosť solárnej strechy pre všetky verejné a komerčné budovy v EÚ od roku 2031 a od roku 2034 na všetky existujúce budovy. Od roku 2027 by mali byť všetky nové budovy navrhnuté tak, aby umožnili inštaláciu fotovoltického systému rovnako ako aj aby elektrické siete boli pripravené na prechod na zelenú energiu a identifikovali zostávajúce bariéry.

Výskum a vývoj solárnej energie
Okrem zvýšenia výroby solárnych panelov sa neustále usiluje o zlepšenie účinnosti a výkonu solárnych článkov. Výskumníci pracujú na nových materiáloch a technológiách, aby zvýšili množstvo energie, ktorú možno získať zo slnečného žiarenia, a znížili tak náklady na výrobu a inštaláciu. Napríklad perovskitové solárne články sú sľubným novým typom solárnych článkov, ktoré už preukázali pôsobivé zvýšenie účinnosti oproti tradičným solárnym článkom na báze kremíka.
V oblasti inteligentných sietí, ktoré sú navrhnuté tak, aby integrovali obnoviteľné zdroje energie, ako je solárna energia, do elektrickej siete došlo k niekoľkým zaujímavým vývojom. Tieto systémy môžu pomôcť optimalizovať spotrebu energie a znížiť náklady inteligentným riadením výroby a spotreby energie v reálnom čase. Okrem toho existuje rastúci trend smerom k využívaniu systémov na skladovanie energie, ako sú batérie, na ukladanie prebytočnej energie generovanej solárnymi panelmi počas dňa na použitie v noci alebo v obdobiach vysokého dopytu. To môže pomôcť zvýšiť spoľahlivosť solárnej energie a znížiť potrebu záložných zdrojov. Sprievodca výberom fotovoltaiky
Celkovo je však budúcnosť solárnej energie v Európe sľubná, EÚ bude naďalej investovať do výskumu a vývoja, implementovať politiky a ciele a spúšťať iniciatívy na podporu rastu solárnej energie. S rastúcim dopytom po čistej a obnoviteľnej energii sa očakáva, že fotovoltika bude zohrávať významnú úlohu pri prechode Európy na energetiku smerom k nízkouhlíkovému hospodárstvu. Ak teda uvažujete nad investíciou do fotovoltaiky, teraz je ten správny čas!