Ecoprodukt v relácii Postav dom, zasaď strom - fotovoltika na chatu
3. decembra 2024
Postav dom, zasaď strom! - relácia RTVS, ktorá prináša slovenským divákom zaujímavé a kreatívne tipy ohľadom bývania či záhrady sa tentokrát ponorila do tematiky solárnej energie spolu s Ecoproduktom a priniesla odpovede na časté otázky všetkých, ktorý sa pohrávajú s myšlienkou inštalácie fotovoltiky na chatu.
V tejto epizóde sme si zodpovedali kľúčové témy, ktoré sú pred montážou fotovoltiky skutočne nevyhnutné a takisto, ktoré sú možno plné zaujímavých nových informácií. V dnešnej dobe je už elektrické pripojenie vyžadované aj na tých najodľahlejších miestach ako je napríklad romantická chatka v lone prírody. Akým spôsobom je teda najlepšie riešiť zásobovanie energiou aj bez pripojenia na elektrickú sieť?
Z čoho sa skladá fotovoltický systém na chatu
- Hlavným komponentom je fotovoltaický panel. Panel musí byť nainštalovaný na strechu s vhodným sklonom, svitom, bez zatienenia okolitých stromov či budov.
- Rovnako dôležitou súčasťou je batéria. Pokiaľ zapájame fotovoltický systém bez pripojenia k sieti, hovoríme o tzv. ostrovnom systéme. Vyrobená energia sa vtedy ukladá do batérie. Batéria ostáva na jednom mieste a dobíja sa nepretržite.
- Menič, regulátor, istenie - zabezpečujú napájanie spotrebičov, premenu energie a jej efektívne využitie.
Koľko solárnych panelov budem potrebovať?
Počet panelov veľmi závisí od požiadaviek. Koľko spotrebičov chcem napájať, ako často a v ktorom ročnom období budem na chate tráviť čas.
Napríklad v období od jari do jesene, na štandardné využitie zariadení ako je chladnička, svetlá, rádio, dobitie telefónu/notebooku na víkend - stačí jeden panel.
Pokiaľ už budeme chcieť pridávať ďalšie zariadenia ako napr. čerpadlo na vodu, musíme si zistiť aký je jeho výkon ,aký menič potrebujeme použiť a k tomu prispôsobiť počet panelov.
Ako zistím že je moja batéria nabitá?
V dnešnej dobe je veľmi populárna možnosť vzdialeného monitoringu cez aplikáciu, kde je možné vidieť v akom stave je nabíjanie. Ďalšou možnosťou je spárovanie telefónu s regulátorom nabíjania.
Je možná aj svojpomocná inštalácia fotovoltaiky na chatu?
Ako odborníci na fotovoltiku s viac ako desaťročnými skúsenosťami na trhu, určite odporúčame vyhľadať človeka s potrebnou certifikáciou. Naše fotovoltické systémy sú však tak navrhnuté, že je možná aj svojpomocná inštalácia, na zapojenie bude potrebný len elektrikár s certifikáciou §22. Ďalšou možnosťou je objednanie firmy na kompletné dodanie s lokálnym elektrikárom.
Je možné fotovoltiku namontovať kdekoľvek?
Pred inštaláciou fotovoltického zariadenia je určite potrebné prekonzultovať s profesionálmi svoje očakávania a slnečný potenciál danej lokality.
Akú životnosť má fotovoltický systém?
Solárny panel má životnosť štandardne 12-15 rokov na produkt ako aj záruku na výkon. Výrobcovia zaručujú, že aj po 25 rokoch budeme stále schopný udržať 80% výkonu.
Ďalším veľmi dôležitým komponentom pri ostrovnom solárnom systéme je batéria. V tomto prípade využívame olovené batérie, ktoré majú životnosť 500-600 cyklov, pri víkendovom používaní teda vydržia roky.
Ak však ide o dlhodobé denné používanie, nie je to najlepšie riešenie a do hry vstupujú iné technológie. V tomto prípade je vhodnejším riešením lítium. Lítiové batérie majú životnosť 6000 cyklov.
Aké je ideálne miesto pre fotovoltiku?
Dôležité je vedieť, ktorá časť je najviac osvetlená a samozrejme, kde fotovoltiku potrebujeme. Tak ako sme si dokázali, v dnešnej dobe už je možné elektrinu vďaka solárnej energií priviezť kamkoľvek.