Fungujú solárne panely aj v noci

7. decembra 2024

Pretože solárne panely vyžadujú slnečné svetlo na výrobu elektriny, jednoduchá odpoveď je nie, v noci nefungujú. Väčšina nejasností o solárnych paneloch a výrobe elektriny v noci súvisí s uskladnením solárnej energie a používaním záložného zdroja energie počas noci.

Vyrábajú solárne panely energiu aj v noci? 

Podobne ako solárne panely nebudú dosahovať maximálnu účinnosti počas zamračených podmienok, v noci produkovať energiu nebudú, pretože nie je možné absorbovať žiadne slnečné svetlo. Solárne panely tvrdo pracujú celý deň, až do západu slnka, aby zaistili dostatok elektriny na napájanie vášho domova počas dňa a noci. Ale fotovoltaické (PV) články vo vašich paneloch potrebujú slnečné svetlo na výrobu tejto energie. 

 Keď teda slnko zapadne, je čas využiť všetku prebytočnú energiu, ktorú váš systém počas dňa vyprodukoval. Táto energia je dostupná prostredníctvom solárnej batérie. V noci môžu fotovoltické panely absorbovať svetelnú energiu z iných zdrojov (napr. mesiac alebo pouličné osvetlenie), no výstupný výkon je v tomto prípade veľmi nízky a zvyčajne nestačí ani len na napájanie elektrického zariadenia, a tobôž nie celého domu. 

 Použitie solárnych svetiel Ďalším spôsobom, ako napájať váš dom v noci, je využiť solárne svetelné senzory, ktoré postačia na minimum svetla aj počas noci. Solárne svetlá fungujú na jednoduchom princípe solárnej batérie. 

 Uskladnenie solárnej energie do batérie

Solárne batérie vám umožňujú prístup k elektrine cez noc, keď je výroba energie solárnych panelov nečinná. Vďaka záložnému napájaniu sú solárne panely trvalo udržateľným energetickým riešením. Energia uložená v solárnych batériách je dostupná kedykoľvek počas dňa. Najužitočnejšie sú však v noci, keď maximálne využívajú dennú výrobu energie vašich panelov. Ak vlastníte batériu, vaše solárne panely ju naplnia prebytočnou energiou zo slnka, ktorú váš dom nevyužíva na účely elektriny v reálnom čase. 

Takže namiesto posielania prebytočnej elektriny do siete si ju môžete sami uložiť na použitie počas daždivého dňa – alebo v noci!

Čisté meranie pre udržanie energie aj v noci 

Väčšina poskytovateľov služieb ponúka programy čistého merania - virtuálnej batérie. Čisté meranie je podobné sporiacemu účtu v tom, že všetka prebytočná energia, ktorú nepoužívate na napájanie vášho domu, sa uloží do siete. Na oplátku vám váš poskytovateľ elektrickej energie (REP) preplatí alebo ponúkne solárne kredity. Počas noci môžete tak čerpať z energetických kreditov, ktoré ste nazhromaždili, kým vaše solárne panely cez deň pracovali. Väčšina majiteľov solárnych systémov má množstvo kreditov, na ktoré sa v prípade potreby spoliehajú. Pripojenie k sieti je v podstate zdieľaná forma skladovania solárnej energie. Nie všade sa však ponúka. Pred prijatím akýchkoľvek dlhodobých rozhodnutí, ako je investícia do systému solárnych panelov alebo riešenia na ukladanie batérií, by ste si mali preskúmať možnosti čistého merania vo vašej lokalite. Jednoducho povedané, čisté meranie vám umožňuje uložiť peňažnú hodnotu prebytočnej elektriny vyrobenej vašimi solárnymi panelmi v sieti, ktorú môžete neskôr použiť na zníženie alebo úplné odstránenie vášho účtu za elektrinu.

Väčšina majiteľov solárnych panelov pripája svoj systém k sieti, aby využila výhody čistého merania. No domácnosti zároveň čoraz častejšie inštalujú aj batérie na skladovanie. 

 Tieto dve riešenia sa však navzájom nevylučujú – môžu fungovať v súčinnosti! Svoju batériu môžete naprogramovať tak, aby čerpala elektrinu zo siete až po úplnom vybití batérie. Prípadne ju môžete nakonfigurovať tak, aby fungovali súčasne. To vám umožní minimalizovať váš účet za elektrinu a maximalizovať vašu energetickú efektivitu. 

 Objavte našu kalkulačku investície do solárnych panelov a zistite, aké bude to najlepšie riešenie pre vás alebo si vyžiadajte cenovú ponuku solárnych panelov na mieru.

Ako vypočítať návratnosť fotovoltaiky