EcoFlow DELTA Max recenzia
7. decembra 2024
Prenosná elektráreň EcoFlow DELTA Max 2kWh je prenosná nabíjacia stanica, ktorá je navrhnutá na poskytovanie energie v rôznych situáciách, kde je potrebný záložný zdroj energie alebo keď chcete mať prístup k elektrine mimo bežnej elektrickej siete. Táto nabíjacia stanica je vybavená lithium železo-fosfátovými (LiFePO4) batériami, ktoré sú známe svojou dlhou životnosťou, nízkym rizikom prehriatia a vysokej bezpečnosti. Čítajte ďalej a zistite viac o skúsenosti nášho zákazníka s používaním nabíjacej stanice.
Nabíjaciu stanicu som kúpil od firmy Ecoprodukt. Okrem samotnej stanice som kúpil jeden klasický (400 W) a jeden flexibilný solárny (100 W) panel. K tomu ešte solárny nabíjací kábel pre stanicu (5 m) a klasické predlžovacie káble (2x 25 m). Tie ale nutné nie sú.
Pár základných technických údajov o stanici EcoFlow DELTA Max 2kWh :
- Kapacita: 2 kWh
- Hmotnosť: cca 21,8 kg
- Rozmery: 49,8 × 24,1 × 30,5 cm
Na stanici sa nachádzajú štyri klasické 230V zasúvky, štyri USB-A porty (z toho dva rýchlonabíjacie) a aj dva USB-C porty. Ďalej autozásuvka a dva DC5521 výstupy. Stanica pôsobí konštrukčne velmi kvalitne a odolne. Ovládacie prvky sú umiestnené logicky a ovládanie samotné je viacmenej intuitívne. Dizajnovo je stanica odená v modernom šate v čierno šedej kombinácii.
Skúsenosti s používaním
Prvýkrát som stanicu nabíjal doma zo siete. Nabíjanie zo siete je neuveriteľne rýchle. Za cca 1,5 hodiny bola stanica nabitá na 100 %. Priebeh nabíjania môžete sledovať na prehladnom displeji. Okrem aktuálneho stavu nabitia a „príkonu“ môžete vidieť aj koľko hodín/minút ostáva do plného nabitia. Počas nabíjania zo siete sa automaticky spustí chladenie batérie. Ventilátory sú na môj vkus dosť hlučné, ale chápem, že chladiť to treba. Nie je to nič strašné ale sedieť hneď pri tom nechcete.
Stanicu som odniesol na chatu a postupne skúšal napájať rôzne spotrebiče a náradie. (Pozor, 230V zásuvky či USB porty musíte dodatočne zapnúť ďalším tlačidlom). Naozaj zvedavý som bol napr. na čerpadlo zo studne. Stanica zvládne krátkodobo odber až 3400W. Čerpadlo tlačí vodu 90 metrov a má výkon zhruba 1000 W.
Nábehový prúd ale býva niekedy až niekoľkonásobne vyšší. Stanica si s tým poradila bez problémov až na to, že sa znova spustilo chladenie. Na dispeji sa opäť okrem stavu nabitia opäť objavili informácie o aktuálnom odbere a tentokrát aj čas koľko hodín/minút pri záťaži vydrží.
Logicky z toho vyplýva, že ak má stanica kapacitu 2000 Wh a čerpadlo berie 1000W/h, tak výdrž je na úrovni cca dvoch hodín. A to je viac než dosť.
Ďalšia veľká skúška bola pokosová píla. Tá moja má výkon 1800 W. Aj tu stanica išla bez zaváhania. Tak isto menšie ručné náradie a bežný vysávač naraz. Na zapojenie solárnych panelov netreba byť elektrikár. Pozacvakávate koncovky káblov panelu do nabíjacieho kábla v správnom poradí a kábel do stanice. Stanicu nemusíte ani zapínať. Nabíjanie ju spustí automaticky.
Veľký 400 W panel som umiestnil na slnečné miesto s južnou orientáciou, pod uhlom zhruba 15 stupňov. Neskôr som ho otočil na juhozápad a zvýšil uhol na cca 45 stupňov. Keďže chytám slnko len zhruba od obeda do večera, stačí iba jedna úprava polohy na maximalizovanie svetelných ziskov. Polohovanie mám inak zatiaľ len veľmi provizórne. Počas nabíjania 400 W panelom sa pri zamračenom počasí hodnoty pohybovali okolo 20 - 60 W. Pri slnečnom počasí okolo 200 W. Maximálne hodnoty pri priamom slnku a správnom uhle okolo 315 W čo považujem za výborné hodnoty.
Pri slnečnom počasí sa opäť zapína chladenie.
Na stanicu som zapojil aj klasickú malú chladničku (40 litrov). Tú som nastavil na silu chladenia 2/6. Tá bežala nonstop niekoľko dní (odber striedavo 100 W/ 0 W), pri tom som si ešte na 2 hodiny večer zapol notebook. Pri slnečných dňoch som mal viac energie ako som spotreboval. Bez problémov som takto fungoval týždeň v kuse. Do budúcna plánujem nabíjaciu stanicu využiť aj na cestách dodávkou. Kvôli tomu som zakúpil malý flexi solárny panel. Verím, že na niekoľko týždňovú cestu na nabíjanie telefónu, notebooku a bateriek do foťáku bude bohato stačiť. Ďalšie výhody vidím v možnosti dobíjania stanice počas cesty autom z autozásuvky či v prípade núdze dobitie benzínovým generátorom. To je samozrejme ale až krajná možnosť. Je ale fajn ju mať. Výborná je taktiež možnosť rozšíriť kapacitu o až dve prídavné batérie. Elektráreň si tak môžete rozšíriť až na 6 kWh.
Záver
EcoFlow DELTA Max 2kWh je skutočne excelentná nabíjacia stanica a prináša mi presne to, čo od nej potrebujem. A to je možnosť mať plnohodnotnú elektriku napr. na víkend či skromný komfort hoci aj na týždeň. Ostrovný solárny systém si už vie poskladať aj úplný lajk a je to rozhodne lepšia (a krajšia, tichšia a mobilnejšia) varianta ako benzínový generátor. Ecoflow Delta MAX tak nájde uplatnenie na chate, u autonomádov, pocestných hudobníkov či organizátorov malých festivalov pod holým nebom ale aj ako záložný zdroj do domácnosti.