Tepelné čerpadlo s fotovoltikou
23. januára 2025
Špecialisti na predaj, montáž a servis tepelných čerpadiel, klimatizácií, a ďalších zariadení pre komfortné bývanie Klima do domu a spoločnosť Ecoprodukt sa spojili, aby vám priniesli riešenie pre váš domov, ktoré zníži vaše náklady a postará sa o úspoy do budúcna. Vďaka kombinácii tepelného čerpadla a fotovoltiky získate nezávislosť v energetike a dlhodobú ekonomickú návratnosť pre vašu domácnosť. Tepelné čerpadlo a fotovoltika - výhodná investícia, ktorá sa oplatí.

Kombinácia tepelných čerpadiel s fotovoltaikou
Kombinácia tepelných čerpadiel s fotovoltaikou je perfektným spôsobom ako vyrábať teplo priamo pomocou solárnej energie. Týmto spôsobom je možné využívať obnoviteľnú energiu namiesto drahej elektrickej energie zo siete. Zároveň sa zvyšuje ekonomická efektívnosť fotovoltaického systému, keďže sa do verejnej siete dodáva menej solárnej energie. Kombinácia teda prospieva nielen životnému prostrediu, ale je nenáročná aj na peňaženku.
Zelená energia – ochrana klímy
Fotovoltaický systém využíva solárne články na premenu slnečného svetla na elektrinu, ktorá je 100% obnoviteľná. Tepelné čerpadlá čerpajú energiu aj z prostredia, využívajúc teplo prostredia zo vzduchu, zeme alebo vody. Na to, aby bolo toto teplo použiteľné, je však potrebné malé množstvo elektriny. Ak teda skombinujete tieto dva komponenty, fotovoltický systém dokáže pokryť časť spotreby elektriny tepelného čerpadla solárnou energiou. To znižuje emisie CO2 a chráni našu klímu. Ak je tepelné čerpadlo poháňané výlučne solárnou elektrinou, funguje úplne bez CO2.
Je solárny výkon pre tepelné čerpadlo dostatočný?
Fotovoltický systém pokrýva len časť spotreby elektrickej energie tepelného čerpadla. Aký vysoký je tento podiel, závisí od veľkosti systému, ako aj od poveternostných podmienok. O tom, koľko solárnej energie je k dispozícii pre prevádzku tepelného čerpadla, rozhoduje aj vlastná spotreba energie pre ostatné zariadenia.
Na rozdiel od tepelného čerpadla je výroba elektriny fotovoltického systému závislá od slnečného žiarenia. Zatiaľ čo počas slnečných dní je možné vyrobiť dostatok solárnej energie na napájanie tepelného čerpadla, počas sychravých zimných dní je potrebné uchýliť sa k inej alternatíve.
Výhody kombinácie fotovoltaického systému a tepelného čerpadla

Samovytvorenú solárnu energiu je možné využiť na prevádzku čerpadla na vykurovanie i chladenie. Takéto zásobovanie energiou znižuje aj zaťaženie siete.

Vlastnoručne vyrobenú solárnu energiu je možné využívať priamo na mieste, čím sa znižujú mesačné náklady na energiu a kúrenie.

Tepelné čerpadlá vykurujú energiou z prostredia a pri využití obnoviteľnej energie sa znižuje uhlíková stopa.

Návratnosť investície do fotovoltického systému sa zvyšuje prevádzkou tepelného čerpadla, pretože sa zabraňuje energetickým prebytkom.
Využitím kombinácie tepelného čerpadla a fotovoltiky dosiahnete nielen energetickú nezávislosť, ale aj dlhodobú ekonomickú efektivitu pri spotrebe energie vo vašej domácnosti. S našim unikátnym riešením prinášame do vášho domova spojenie lásky k prírode a výhodnú investíciu do vašej energeticky efektívnej budúcnosti. Umožnite si túto jedinečnú príležitosť pre váš domov.
Čo je to tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo patrí medzi ekologické, moderné a najefektívnejšie zdroje tepla. Ide o úspornú technológiu, ktorá primárne využíva alternatívne zdroje energie ako vzduch, vodu, zem či odpadové teplo. Po tepelnom čerpadle dnes siaha čoraz viac domácností, pričom jeho využitie je rôznorodé. Najčastejšie sa používa na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody v domoch, avšak dobre slúži aj na chladenie. V kombinácii s vhodnými distribučnými elementmi tepla dokáže zabezpečiť tepelnú pohodu a vysokú energetickú úsporu. Jeho ďalšou výhodou je nízka produkcia CO2. V závislosti od svojho výkonu dokáže vyprodukovať z 1kWh elektrickej energie približne 4 - 5kWh tepelnej energie, pričom dokáže byť funkčné už od -20°C.

Princíp fungovania
Princíp fungovania tepelného čerpadla je jednoduchý. Množstvo energie vo vonkajšom prostredí je prakticky nevyčerpateľné. Avšak nemá vždy želanú teplotu. Vďaka kompresoru sa jeho teplota dokáže zvýšiť na požadovanú úroveň až +70°C.
Tepelné čerpadlo funguje ako chladnička, avšak v obrátenom režime. Jeho hlavnými časťami sú výparník na vonkajšej jednotke, kompresor a kondenzátor na vnútornej jednotke. Chladivo, ktoré cirkuluje v tepelnom čerpadle, získava teplo z okolitého vzduchu, zeme alebo z vody. To, samozrejme, závisí od typu tepelného čerpadla. Následne začne vo výparníku vrieť. Kompresor nasaje chladivo v plynnom skupenstve, kde sa stlačí na vysoký tlak a teplotu. Potom horúce prúdi ku kondenzátoru, kde sa kondenzačné teplo odovzdá do vykurovacieho systému. Celý proces sa opakuje, až sa ochladením zmení skupenstvo chladiva.
Druhy tepelných čerpadiel
Vzduch – Voda (najpopulárnejšie)
Najrozšírenejším typom a v súčasnosti najvyužívanejším spôsobom z hľadiska investičných nákladov je tepelné čerpadlo vzduch – voda, ktoré odoberá teplo priamo z vonkajšieho vzduchu. Následne ho využíva na ohrev vody vo vykurovacom systéme alebo v zásobníku na teplú vodu. Tento typ čerpadla je vhodný pre rodinné domy, ktorých pozemok nepostačuje pre tepelné čerpadlo s plošným kolektorom.

Voda - Voda
Tepelné čerpadlo voda - voda získava teplo zo studne alebo z tepelného vrtu. Voda je čerpaná zo studne do výmenníka a po ochladení sa vracia späť do zeme. Tento typ čerpadiel dosahuje najvyššie vykurovacie faktory a môže tiež slúžiť na spätné využitie odpadového tepla v technologických priestoroch.

Ecoprodukt, ako líder na trhu fotovoltiky, sa spojil s firmou Klima do domu aby vytvoril dokonalú kombináciu tepelného čerpadla a fotovoltiky. Získajte aj vy energetickú nezávislosť, dlhodobú ekonomickú návratnosť a unikátne riešenie pre váš domov.
Často kladené otázky
Je tepelné čerpadlo Vzduch-Voda vhodné aj na ohrev a prípravu TÚV?
Áno, tento typ tepelného čerpadla je vhodné používať na vykurovanie priestorov, aj na ohrev TÚV.
Viem kúriť tepelným čerpadlom a súčasne plynovým/elektrickým kotlom, či fotovoltikou?
Áno, je to možné. Pomocou ventilov dokážete prepínať medzi ním a tepelným čerpadlom. Takáto aplikácia si však vyžaduje použitie väčšej akumulačnej nádrže, aby ste energiu vyrobenú hlavne cez deň (pri fotovoltike), vedeli použiť vo večerných a nočných hodinách. Vhodné je využitie pri dvojzónovom vykurovaní (radiátory, aj podlahové vykurovanie), prípadne pri využití viacerých vykurovacích zdrojov, ako je napríklad tepelné čerpadlo + plynový kotol + fotovoltika.
Je možné tepelné čerpadlo použiť aj s radiátormi?
Áno, je to možné. Závisí to ale od tepelnej straty objektu a typu radiátorov. Treba počítať s tým, že účinnosť tepelného čerpadla v prípade vyššej teploty výstupnej vody klesá, preto je tepelné čerpadlo najideálnejšie použiť s plošnými vykurovacími systémami, ako je napríklad podlahové vykurovanie.
Je možné tepelné čerpadlo použiť v kombinácii so zónovou reguláciou podlahového vykurovania (t.j. samostatnými termostatmi v každej izbe)?
Áno, je to možné. V tomto prípade je ale nutné správne zapojenie hydraulickej časti kvôli dodržaniu minimálneho prietoku, napríklad umiestnením nabíjacej nádrže do vykurovacieho okruhu.
Ako dlho trvá montáž tepelného čerpadla?
Úplne presnú dobu montáže určiť je ťažké, keďže každý dom má svoje vlastné špecifiká. Pokiaľ sa ale nevyskytnú závažné problémy, montáž by mala byť hotová v priebehu maximálne 2 dní.
Nie je vonkajšia jednotka tepelného čerpadla príliš hlučná?
Moderné tepelné čerpadlá s modulárnym výkonom a inventorom majú hlučnosť veľmi nízku, v hodnotách okolo 35 – 38 dBA, čo je porovnateľné s hlučnosťou napríklad v knižnici, pričom bežný rozhovor má hladinu hlučnosti okolo 60 dBA. Intenzita hluku, samozrejme, záleží od výrobcu a kvality tepelného čerpadla. Celkovo ale platí: vonkajšia jednotka vydáva jemný zvuk, ktorý však mnohokrát zaniká v bežnom hluku. Je to však hlavne v zimnom období, kedy sú okná pozatvárané.
Aké sú približné mesačné náklady na prevádzku tepelného čerpadla Vzduch-Voda?
Je to veľmi individuálne. Do nákladov vstupuje v prípade spotreby tepelného čerpadla viacero parametrov, ako napríklad výkon, účinnosť, vonkajšia teplota, vlhkosť vonkajšieho vzduchu, tepelná strata objektu, požadovaná vnútorná teplota, spotreba teplej vody, dĺžka rozvodov. Zjednodušene vieme povedať, že tepelné čerpadlo pri štandardnom použití vyrobí z 1 kW elektriny 4 kW tepla.
Akým spôsobom je možne tepelné čerpadlo Vzduch-Voda ovládať?
Štandardne je tepelné čerpadlo riadené ekvitermicky, čo znamená, že nie je nutné použitie priestorového termostatu. Tepelné čerpadlo sníma teplotu vonkajšieho vzduchu a teplotu vratnej vody a na základe zadanej krivky si reguluje výkon kompresora a teplotu výstupnej vody, čím udržiava v priestore požadovaný komfort bez zásahu užívateľa, so zachovaním minimálnej spotreby energie. Zjednodušene, tepelné čerpadlo ide iba na taký výkon, aký aktuálne potrebuje. Samozrejme, je možné dopojiť aj izbový termostat, kedy tepelné čerpadlo berie do úvahy aj teplotu priestoru. Väčšinu tepelných čerpadiel už je v súčasnosti možné ovládať aj cez aplikáciu v smartfóne.
Aká je požadovaná stavebná pripravenosť objektu pre tepelné čerpadlo Vzduch-Voda?
V prvom rade je dôležité si s realizátorom dohodnúť umiestnenie vonkajšej a vnútornej jednotky. Pre vonkajšiu jednotku bude nutné zhotoviť samostatný podstavec. Existuje viacero spôsobov uloženia, medzi najjednoduchšie patrí položenie na DT tvárnice alebo na vlastný kovový podstavec. Pri vykurovaní dochádza na vonkajšej jednotke ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti, preto je nutné, aby bola uložená aspoň 30 cm nad terénom a bol vyriešený odvod kondenzátu spod jednotky. Umiestnenie na nástennú konzolu na fasádu ako pri tepelnom čerpadle Vzduch - Vzduch sa z dôvodu možného prenosu vibrácií a hlučnosti neodporúča. Rovnako dôležitá je tiež predpríprava elektrického zapojenia. Pri tepelnom čerpadle typu split (zariadenie s vonkajšou a vnútornou jednotkou) sa štandardne napája samostatne vonkajšia jednotka a samostatne vnútorná jednotka. Presné istenie a rozmery vodičov sa upresnia po výbere konkrétneho typu tepelného čerpadla, pripojenia sa líšia. Tepelné čerpadlo nie je možné zapojiť cez vidlicu do zásuvky, musí mať samostatné napojenie a istenie.
Ako by mala byť vhodne umiestnená vonkajšia jednotka?
Vhodné je jednotku umiestniť na severnú stranu, aby sa zbytočne nevystavovala súvislému slnečnému žiareniu a na samostatný základ – tu ale treba dať pozor na možné vibrácie a hlučnosť.